Normy i przepisy dotyczące budowy kominów przemysłowych
Podczas budowy kominów przemysłowych jest konieczne stosowanie określonych norm. Służą one temu, by komin funkcjonował prawidłowo, a także temu, aby spaliny mogły ulegać rozproszeniu w powietrzu atmosferycznym. Przepisy precyzyjnie określają wszelkie aspekty związane z budową przewodu spalinowego. Regulują między innymi rodzaj użytych materiałów, wysokość konstrukcji, kierunek przewodów i wiele innych kwestii.
Wymagania ogólne
Są to normy odnoszące się ogólnie do wszystkich kominów, niezależnie od tego gdzie są usytuowane i jaką funkcję pełni budynek, którego element stanowią. Do wymagań ogólnych należy między innymi przepis, który określa to, że instalacja musi być w pełni szczelna. Wszystkie jej elementy powinny być wykonane i oznaczone zgodnie z aktualną normą ZKP CE. Pracownik Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego EMKA wyjaśnia, że według przepisów, rozwiązania konstrukcyjne powinny nie dopuszczać do zawilgocenia instalacji na całej długości. Powinny także gwarantować dostęp rewizyjny w trakcie eksploatacji.
Wymagania ogólne dotyczą także materiałów, z których została wykonana instalacja spalinowa. Jej wewnętrzne powierzchnie powinny zostać tak zabezpieczone, aby nie były podatne na szkodliwe oddziaływanie spalin mokrych. Kwestie tą reguluje norma PN EN 10088. Obudowy kanałów spalinowych powinny wykazywać odporność ogniową do 60 minut.
Przepisy szczegółowe
Przepisy szczegółowe są uzależnione od rodzaju komina, typu spalin i funkcji budynku. Określają one między innymi wysokość komina, która umożliwi właściwe rozpraszanie spalin w powietrzu atmosferycznym. Jest ona uzależniona od rodzaju opału wykorzystywanego w danym obiekcie. Normy budowy kominów regulują także kierunek przewodów, który zgodnie z przepisami powinien być pionowy. Odchylenia od pionu wynoszące więcej niż 30 stopni muszą uzyskać aprobatę organu administracji państwowej. Wymaga to także wykonania dodatkowych otworów rewizyjnych.
Przewody spalinowe nie mogą znajdować się w pobliżu nieosłoniętych łatwopalnych części konstrukcyjnych budynku (np. drewnianych). Wyloty komina muszą być usytuowane w taki sposób, by możliwe było ich czyszczenie i wykonywanie kontroli okresowych. Zasady wykonywania wylotów określa polska norma PN-89 / B -10425.
Przepisy regulują także sposób wykonywania nasad kominowych i osłon, a także określają wymagania dla otworów rewizyjnych i pomiarowych, w które każdy komin musi być zaopatrzony. Unormowaniu podlegają także czopuchy, czyli elementy łączące otwory wylotowe spalin z kanałem kominowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana