Najważniejsze właściwości płytek węglikowych.
Węglik to związek chemiczny, powstający z metalu/półmetalu i węgla. Płytki węglikowe tworzone są ze spiekanych węglików wolframu lub tytanu. Zdarzają się, choć rzadziej, wytwarzane z tantalu, niobu, cyrkonu, czy chromu. Najczęstszym spoiwem jest kobalt, rzadziej nikiel lub wanad. W artykule postaramy się w przystępnej formie przybliżyć właściwości i zastosowanie płytek węglikowych.
Charakterystyka węglików spiekanych
W Polsce jako pierwsza produkcję węglików spiekanych rozpoczęła huta Baildon w 1936 roku, a dziś płytki węglikowe oferuje na przykład firma MMC Hardmetal. Charakteryzują się one wysoką odpornością na ścieranie – swoją twardość (900:1600HV) zachowują do temperatury maksymalnie tysiąca stopni Celsjusza, w zależności od zastosowanego tworzywa. Warto zwrócić uwagę, że podobną twardością cechuje się diament. Są przy tym dość kruche, dlatego wykonuje się z nich jedynie płytki przytwierdzane do korpusu narzędzia skrawającego w miejscu ostrza, zakończenia narzędzi i inne pomniejsze elementy. Zastosowanie ich w tworzeniu narzędzi do obróbki skrawaniem pozwala wielokrotnie zwiększyć prędkość i precyzję skrawania. Płytki do narzędzia mogą być przytwierdzone na stałe, jednakże w takim przypadku po zużyciu ostrzenie ich jest dość czasochłonne i kosztowne. Można je także mocować mechanicznie i po zużyciu wymienić na nowe.
Zastosowanie płytek węglikowych
Płytki te, ze względu na swoją trwałość, mają szerokie zastosowanie przy produkcji rozmaitych narzędzi, głównie przeznaczonych do obróbki skrawaniem. Można tu wymienić choćby wiertła, noże tokarskie czy frezy. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że w zależności od przeznaczenia, zastosowane węgliki mogą się różnić składem i proporcjami. Sprawdzą się przy obróbce materiałów takich jak porcelana, żeliwo, hartowana stal i inne. A to nie wszystko, gdyż można stosować je także choćby do produkcji wierteł stomatologicznych.
Dodatkowo, technologia cały czas się rozwija i na przykład wiertła węglikowe MPS1 opracowano tak, by były zgodne z przyszłymi normami technologicznymi, a przy tym cechują się zwiększoną wytrzymałością i wydajnością pracy. Węgliki spiekane i tworzone z nich węglikowe płytki to wyjątkowo przydatny wynalazek. Dzięki nim wykonywanie czynności przy pomocy narzędzi w nie wyposażone stają się szybsze i dokładniejsze, dzięki czemu praca może być bardziej wydajna, a efekty bardziej zadowalające. Jakby tego było mało – technologia cały czas potrafi nas zaskoczyć, a to oznacza, że w temacie wykorzystania płytek również możemy spodziewać się innowacji w przyszłości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana