Pochodzenie produktów ma znaczenie. Gdzie zaopatrywać się w warzywa i owoce?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożywanie min. pięć porcji warzyw i owoców w ciągu dnia (ok. 400 g). Przestrzeganie takiej „zasady” nie przesądza jednak tego, czy dana dieta jest dobrze skomponowana – duże znaczenie ma także pochodzenie produktów. Aby odżywiać się możliwie zdrowo, warto zatem zadbać o źródło zaopatrzenia. Jakie będzie najlepsze?
Warzywa powinny stanowić trzy z pięciu „roślinnych” porcji w naszym jadłospisie (i wszystkie kolejne). Owoce zawierają bowiem cukier, który nie tylko wiąże się z nadmiernymi kaloriami, ale wpływa też na stężenie insuliny oraz glukozy we krwi, co w dalszym ciągu może skutkować insulinoopornością czy cukrzycą. Co jednak warte zauważenia, zarówno „jedne”, jak i „drugie” są niezbędnymi składnikami diety – zapobiegają rozwojowi różnorodnych chorób, dostarczają drogocennych witamin, błonnika oraz minerałów, a także sprawiają, że starzejemy się wolniej.
Codzienna dostawa warzyw i owoców
Wiele osób kupuje żywność oraz „chemię” w supermarketach. Zatłoczone sklepy nie są jednak optymalnym wyborem (zwłaszcza, gdy wraca się zmęczonym po pracy). Jak tłumaczą eksperci z katowickiej hurtowni WARZYWKO, produkty nabywane z sieciowych „punktów sprzedaży” nie charakteryzują się też najwyższą jakością. Jabłka czy cytryny są silnie nawoskowane, żeby zachować pierwotną świeżość i atrakcyjny wygląd, co negatywnie wpływa m.in. na ich walory smakowe. Jak uniknąć podobnego zakupu? Pierwszym krokiem jest rezygnacja z „marketów”.
Żywność, która odbywa krótką podróż od producenta do konsumenta, zawsze będzie lepszym wyborem niż wyroby pochodzące z tzw. „sieciówki”. Warto poszukać także firmę albo rolników zajmujących się dostawą warzyw i owoców (w Katowicach jest to np. wspomniana hurtownia). Takie rozwiązanie sprawi, że nie będzie się musiało wychodzić z domu, by kupić „świeżyznę”: wystarczy wykonać zamówienie przez telefon lub stronę internetową, a jedzenie pojawi się po określonym czasie pod naszym adresem. Łączy się tutaj jakość produktu z komfortem klienta.
Dlaczego pochodzenie warzyw i owoców jest ważne?
Wysoka liczba konsumentów przypisuje duże znaczenie źródłom, z których pochodzi ich żywność, ponieważ starają się żyć możliwie „cruelty-free”. Oznacza to, że te osoby nie kupują wyrobów mogących wyrządzać krzywdę środowisku, zwierzętom bądź ludziom (np. pracujących przy ich produkcji lub zbieraniu). Dostawa warzyw i owoców z zaufanej hurtowni stanowi gwarancję uczciwych praktyk, a także wysokiej jakości zamówionych „surowców”: nie mają jakichkolwiek skaz i są kompletnie bezpieczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana