Najważniejsze terminy rozliczeń podatkowych dla przedsiębiorców
Rozliczenia podatkowe to dla przedsiębiorców nieodłączna część prowadzenia własnej działalności. Każdy właściciel firmy (i osoba indywidualna) jest zobowiązany do regulowania różnych podatków, np. podatków dochodowych, VAT czy lokalnych. Przepisy jasno określają, kiedy należy uiścić opłatę za takie podatki, aby uniknąć konsekwencji prawnych. Jakich terminów należy dopilnować?
Kiedy składa się rozliczenia podatkowe?
Wybrane rozliczenia podatkowe trzeba składać każdego miesiąca, jednak terminy rozliczeń różnią się w zależności, czy dany przedsiębiorca zatrudnia pracowników czy jest to działalność jednoosobowa. Dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników rozliczenie podatkowe na karcie podatkowej składa się do 7 dnia, wypłatę wynagrodzeń za poprzedni miesiąc do 10 dnia, opłacenie ZUS do 15 dnia, zapłacenie podatku dochodowego za pracowników i siebie do 20 dnia a rozliczenie podatku VAT do 25 dnia miesiąca. Pracodawcy, którzy nie zatrudniają pracowników rozliczają się analogicznie do 7 dni w przypadku rozliczeń na karcie podatkowej, do 10 dnia opłacają ZUS, do 20 dnia podatek dochodowy (PIT-5) oraz do 25 dnia rozliczają VAT. Wielu przedsiębiorców wciąż jednak ma duży problem w zapamiętaniu tych dat, dlatego w Warszawie doradcy podatkowi pomagają w tym zakresie.
O jakich rozliczeniach pamiętać kwartalnie a o jakich raz na rok?
Rozliczenia obowiązują również w kwestii zobowiązań kwartalnych. Dotyczy to rozliczania podatku dochodowego i VAT, jeśli korzysta się z takiego rozwiązania. Rozliczenia z urzędami dokonywane są w styczniu, kwietniu, lipcu i październiku za poprzedni kwartał kalendarzowy. Daty składania deklaracji podatkowych uwzględnia się także raz na rok. Do 20 stycznia mija okres powiadomienia US o sposobie opodatkowania, 31 stycznia rozliczenia podatku dochodowego za pracowników, 20 lutego powiadomienia US o zmianie okresu rozliczeniowego podatku dochodowego a 30 kwietnia czas na złożenie deklaracji podatkowej PIT – 36 lub PIT – 36L, PIT – 28 lub PIT – 16 A. Dlatego kancelaria doradcy podatkowego w Warszawie cieszy się tak dużym uznaniem Klientów.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy doradcy podatkowego?
Zobowiązania podatkowe to duże obciążenie i skomplikowane przepisy dla niejednego przedsiębiorcy. Niedopilnowanie terminów rozliczeń podatkowych może z kolei prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych firmy. Doradca podatkowy pomaga firmom zrozumieć przepisy prawa podatkowego i w terminie wywiązać się z obowiązku płacenia podatku, aby nie obciążały ich firmy dodatkowymi kosztami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana