Najważniejsze prace wykończeniowe w domach
Zanim zakończą się prace dekarskie na twoim nowym domu, warto zacząć przygotowania do wykańczania wnętrz. Im szybciej uporasz się ze wszystkimi niezbędnymi pracami, tym szybciej będziesz mógł wprowadzić się z rzeczami i zacząć na spokojnie dekorować wnętrza. Jednak zanim dom będzie gotowy do zamieszkania, konieczne jest jego odpowiednie przygotowanie.
Stan surowy… niejedno ma imię
Jaką kolejność prac przyjąć podczas wykańczania domu? Wszystko zależy od tego, czy budynek jest w stanie surowym zamkniętym, czy też otwartym. Choć nie istnieje oficjalna definicja tych dwóch pojęć, w praktyce budynek w stanie surowym otwartym to taki, który nie posiada jeszcze ścian działowych i stolarki otworowej; dom w stanie surowym zamkniętym jest już w pełni zabezpieczony przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych.
Strategiczne planowanie jest absolutnie najważniejszym etapem wykańczania domu. Wszelkie błędy, które mogą pojawić się w tym momencie, będą skutkowały utrudnieniem prowadzenia dalszych prac, zwykle również dodatkowymi kosztami. Dlatego do budowy i wykańczania domu warto zaangażować specjalistów – podpowiada nasz rozmówca z przedsiębiorstwa RS-DOM w Lublinie.
Najważniejsze prace wykończeniowe
Wykończenia domu w stanie surowym zamkniętym należy zacząć od podłączenia niezbędnych mediów. Na początek będzie trzeba rozprowadzić w budynku instalację wodno-kanalizacyjną, a jeśli dysponujesz wystarczająco dużą ekipą, jednocześnie można już zająć się elektryką. Wszelkie przewody i inne elementy podtynkowe muszą zaleźć się na swoim miejscu, zanim przystąpisz do wykańczania ścian.
Następnie przychodzi czas na tynki wewnętrzne. Prace tynkarskie w niektórych sytuacjach można rozpocząć jeszcze przed montażem okien, ale wyłącznie pod warunkiem, że zabezpieczono już dach i nie ma ryzyka spadku temperatury poniżej 10oC. Generalna zasada mówi, że tynki w pomieszczeniach kładziemy od góry do dołu, a więc najpierw należy zająć się sufitem, a dopiero później ścianami.
Kiedy tynki są już gotowe, a pomieszczenia dokładnie wysprzątane, czas zająć się podłogą. Również na tym etapie trzeba postępować zgodnie ze sztuką budowlaną: na stropach najpierw układamy izolacje, a następnie podkład podłogowy (najczęściej zaprawę), który zwykle wymaga sporo czasu na wyschnięcie przed układaniem parkietu czy innej posadzki.
Ostatnie prace wykończeniowe
Dopiero w tak przygotowanych wnętrzach możemy montować okładziny ścienne oraz podłogowe. Malowaniem bądź tapetowaniem ścian i układaniem posadzek zajmujemy się dopiero wtedy, gdy wszystkie tynki i podkłady są wystarczająco suche. To bardzo ważne, ponieważ pośpiech może skutkować małą trwałością ostatecznych wykończeń.
Kiedy ściany i podłogi są już gotowe, czas na wprowadzenie podstawowych elementów wyposażenia domu, czyli przede wszystkim armatury łazienkowej. To pomieszczenie z reguły przysparza najwięcej pracy (przed montażem urządzeń łazienkowych konieczne jest m.in. ułożenie płytek).
Jak widać, dom w stanie surowym wymaga jeszcze wiele pracy. Najlepszym sposobem na szybkie uporanie się z tym wyzwaniem jest współpraca z profesjonalną firmą budowlaną, która zajmuje się kompleksową budową domów, łącznie z usługami wykończeniowymi. Dzięki profesjonalnej ekipie twoim jedynym zmartwieniem będzie wyposażenie wnętrz w meble i - jakże przyjemna - praca nad ostateczną aranżacją pomieszczeń.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana