Z jakich materiałów wykonane są okleiny meblowe?
Zalety okleiny meblowej są znane od dawna. Pozwalają stosunkowo niskim kosztem na efektowne wykończenie mebli oraz sprzętu użytku domowego. Cechują się wysoką estetyką i łatwością w czyszczeniu. Każdy rodzaj okleiny ma swoje zalety, dobrze jest jednak wiedzieć, czym się od siebie różnią. Zobacz, jakie są najpopularniejsze rodzaje oklein meblowych i jaka jest ich charakterystyka.
Rodzaje oklein meblowych
Okleiny meblowe to samoprzylepne grube folie lub forniry, czyli cienkie płyty drewniane bądź drewnopodobne. Zwykle kupuje je się w rolkach lub w arkuszach skrojonych na wymiar, ponieważ i tak są później dokładnie przycinane. Istnieją następujące rodzaje oklein meblowych:
- fornir naturalny — wytwarza się go zazwyczaj z dębowych płatów drewna, które następnie są łączone w okleinę. Poszczególne arkusze pozyskuje się, skrawając je z drewna, a następnie z powrotem je ze sobą sklejając — dzięki temu otrzymuje się naturalnie wyglądającą fakturę. Fornir cechuje się dużą wytrzymałością; nie ulega odkształceniom i nie ma na nim pęknięć charakterystycznych dla pracującego naturalnego drewna.
- fornir modyfikowany — jak wskazuje nazwa, wygląd drewna uzyskuje się poprzez mechaniczne kształtowanie wzoru. W tym wypadku przy produkcji wykorzystuje się drewno pochodzenia egzotycznego, jednak w czasie obróbki usuwa się przebarwienia i wszelkie niedoskonałości. Fornir modyfikowany posiada więc powtarzalny, spójny wzór, jednak wciąż cechuje go duża odporność na czynniki zewnętrzne.
- okleiny meblowe PCV — powstają z folii PCV, na którą nanoszony jest wysokiej rozdzielczości nadruk. Tego rodzaju okleiny charakteryzują się wysoką wytrzymałością na promieniowanie ultrafioletowe, zarysowania i mycie. Będą także idealną opcją dla alergików, ponieważ są bezzapachowe oraz nietoksyczne. Jeśli chodzi o ich wygląd, wyróżniają się spójnością, kolorystyką i liczbą wzorów do wyboru.
Okleiny dzielą się także na klejone i samoprzylepne. Do zastosowań domowych znacznie bardziej nadają się okleiny samoprzylepne, które charakteryzują się szybkim i łatwym montażem. Natomiast okleiny klejone będą raczej używane w przemyśle, gdzie częściej spotyka się materiały, które nie są pochodnymi drewna.
Zastosowanie oklein meblowych
Okleiny meblowe pozwalają na imitację motywu drewna, marmuru i nie tylko. Są dostępne w wielu sklepach, na przykład w Rafi Art. Okleinami można obklejać wyroby stolarskie, wierzchnie warstwy drzwi, blaty kuchenne, a nawet parapety — wszystko zależy od wyobraźni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana