Najważniejsze elementy wykończenia domów i mieszkań
Wykończenie domów i mieszkań to jeden z kluczowych etapów poprzedzających odbiór lokalu. Bardzo szerokie pojęcie, które obejmuje długą listę elementów. W przestrzeni funkcjonuje kilka wariantów wykończenia nieruchomości. Ich szczegółowym omówieniem zajmiemy się w dzisiejszym artykule. Porównamy elementy mieszkania wykończonego „pod klucz” ze standardem deweloperskim.
Czym charakteryzuje się stan deweloperski?
Stan deweloperski jest wybierany przez zdecydowaną większość kupujących. Jeszcze niedawno nawet 90% nieruchomości było oferowanych właśnie w tym standardzie wykończenia. Czym dokładnie charakteryzuje się stan deweloperski? Jasno określa on, że sprzedawany dom lub mieszkanie są przygotowane do wykończenia. Co to dokładnie oznacza? Nie ma jednej definicji, która precyzuje zakres prac. W przypadku każdego wykonawcy mogą występować nieznaczne różnice w tej kwestii.
Dlaczego na rynku w ogóle pojawiło się pojęcie stanu deweloperskiego? Przede wszystkim ze względu na niższy koszt zakupu aniżeli w przypadku lokalu wykończonego „pod klucz”. To miało zwiększyć dostępność mieszkań i domów dla osób dysponujących mniejszym budżetem na zakup nieruchomości.
Stan deweloperski obejmuje następujący zakres prac:
- Pełne rozprowadzenie instalacji
- Wykonanie tynków i wylewek
- Montaż okien i parapetów
- Montaż drzwi wejściowych
- Ocieplenie skosów (w przypadku lokali na poddaszu)
- Montaż gniazdek elektrycznych
- Założenie grzejników
Bez zamontowanych gniazdek nie będzie możliwy odbiór lokalu.
Dosyć popularną opcją w ofertach wielu wykonawców jest biały montaż. Obejmuje on podłączenie umywalek, wanien, sedesów, brodzików, a także założenie armatury kończącej instalacje zimnej i ciepłej wody.
– wyjaśnia specjalista pracujący w firmie Skolbud z Zabrza, która zajmuje się kompleksową realizacją obiektów budowlanych pod klucz. Generalny wykonawca oferuje także nadzór budowlany, montaż instalacji oraz prace wykończeniowe w domach lub lokalach mieszkalnych.
Czym charakteryzuje się stan „pod klucz”?
Stan wykończenia lokalu „pod klucz” to również dosyć szerokie pojęcie. Ten standard jest zazwyczaj oferowanych w dwóch lub trzech wariantach. Najczęściej dostępny jest pakiet podstawowy, rozszerzony oraz premium. Różnią się one nie tylko zakresem prac, ale także jakością zastosowanych materiałów. W przypadku opcji premium wykonawcy często umożliwiają kupującemu wybór stylu wykończenia lokalu. W opcji podstawowej elementy wykończeniowe są niejako narzucane z góry.
Jaki wariant wykończenia jest najkorzystniejszy?
Wykończenie wnętrz to duże przedsięwzięcie, które wymaga sporych nakładów finansowych. Wybór lokalu w stanie deweloperskim to większą swoboda w jego późniejszej aranżacji według własnych potrzeb. W tym przypadku nabywca ma większy wpływ na wybór materiałów. Samodzielne przeprowadzenie prac może także obniżyć sumaryczne koszty wykończenia domu lub mieszkania. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że nie można się od razu wprowadzić do zakupionego lokalu. Realizacja prac wykończeniowych wymaga czasu i odpowiedniego nadzoru.
Zakup lokalu „pod klucz” to na pewno oszczędność czasu i nerwów. Do takiego mieszkania można wprowadzić się niemal od razu. W zamian za spokój i wykończenie zgodnie z obowiązującymi standardami trzeba się liczyć z wyższymi kosztami zakupu oraz ograniczonym wpływem na stylistykę wnętrza.
Prace wykończeniowe to bardzo ważny etap budowy domu lub mieszkania. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przeanalizować zakres prac w stanie deweloperskim i wariancie wykonania „pod klucz”. Każda z opcji ma swoje mocne i słabe strony. Ich świadomość pomoże uniknąć wielu rozczarowań po odbiorze kluczy do lokalu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana