Czym są systemy odgromowe i jak działają?
System odgromowy to najważniejszy element zabezpieczenia budynków przed uderzeniami piorunów. Chroni nie tylko sam budynek, ale zapobiega również uszkodzeniu instalacji elektrycznej, odprowadzając energię pioruna do ziemi najkrótszą możliwą drogą. Z czego składa się taki system, na czym polega jego montaż i jak działa? Sprawdź oraz zabezpiecz siebie i dom.
Niebezpieczeństwo płynące z wyładowań atmosferycznych
Burze potrafią wywołać wiele szkód. Jednym z zagrożeń z nimi związanym są wyładowania. Natężenie błyskawic dochodzi do 20 tys. amperów. Potrafią również ogrzać powietrze aż do 30 stopni Celsjusza. Aby wyrównać różnicę potencjałów, pioruny szukają najkrótszej drogi pomiędzy źródłem a ziemią. Dlatego często celem stają się budynki.
Uderzenie w materiał niepalny taki jak cegła lub beton może skutkować pęknięciem struktury. Jeżeli wyładowanie trafi w przewody elektryczne, potrafi doprowadzić do uszkodzenia sieci, sprzętów domowych oraz pożaru. Dlatego tak ważne jest wyposażenie budynku w system odgromowy, który zgodnie z prawem budowlanym powinien być montowany w budynkach użyteczności publicznej, wykonanych z materiałów łatwopalnych, konstrukcjach powyżej 15 m wysokości i o kubaturze od 500 m3. Instalacją systemów odgromowych na szeroką skalę zajmuje się przedsiębiorstwo El-Mat.
Jak działa system odgromowy?
System odgromowy składa się z trzech elementów. Są to zwody pionowe i poziome (montowane na dachu, które zazwyczaj wykonane są z drutu ze stali ocynkowanej, nierdzewnej lub miedzi), przewody odprowadzające łączące zwody i uziomy montowane na elewacji budynku oraz wspomniane wcześniej uziomy, odprowadzające wyładowania do ziemi. Zadaniem zwodów jest przejęcie wyładowania z pioruna. System ten powoduje pośrednie ściągnięcie energii z wyładowania celem ochrony pozostałych elementów budynku. Następnie energia z pioruna przeprowadzana jest przez przewody odprowadzające do uziomów, które rozpraszają ją i kierują do ziemi. W ten sposób zostaje wyrównana różnica potencjałów pomiędzy chmurami i źródłem wyładowania a ziemią.
Chociaż zasada działania instalacji jest prosta, bardzo ważne jest, aby montaż systemów odgromowych wykonany był zgodnie z obowiązującymi normami i w sposób poprawny. Warto w tym celu skorzystać z usług profesjonalnych monterów i instalatorów, którzy zagwarantują właściwe działanie elementów. To niewielka inwestycja w bezpieczeństwo budynku, która uchronić może przed stratami i konsekwencjami potencjalnego wyładowania atmosferycznego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana