Najczęstsze choroby, na jakie zapadają rośliny
Wszystkie żywe stworzenia muszą egzystować w otoczeniu innych żyjątek, które niekiedy nie mają dobrych zamiarów i chcą na nich żerować lub pasożytować. Bakterie, wirusy i grzyby wywołują choroby – dotyczy to także roślin. Z jakimi chorobami upraw borykają się najczęściej ogrodnicy i sadownicy? Przyjrzyjmy się temu bliżej. W jaki sposób się rozwijają, jak je rozpoznać i wyleczyć?
Roślinna diagnostyka – na co zwrócić uwagę?
Choroby roślin mogą atakować różne ich części: korzenie, liście lub igły, kwiaty, owoce, łodygę czy korę. Wiele schorzeń daje widoczne gołym okiem objawy. Dlatego podstawą diagnostyki jest obserwacja. Na co szczególnie zwrócić uwagę? Na to pytanie odpowiada specjalista z firmy Substral:– Określenie tego, co zaatakowało naszą roślinę, jest bardzo ważne, aby wdrożyć skuteczne leczenie. Preparaty grzybobójcze nie usuną choroby wywołanej atakiem insektów i odwrotnie. O ile korzenie trudno obejrzeć, o tyle możemy przyglądać się liściom i owocom. To głównie te elementy stają się celem grzybów i owadów.Czego szukać? Wszelkich anomalii: przebarwień (czernienia, czerwienienia, żółknięcia, bladości), zmiany kształtu i wielkości (wywijanie się liści, zgrubienia), nalotów, usychania mimo zapewnienia doskonałych warunków do wegetacji. Jeżeli z Twoimi roślinami jest coś nie tak, najpewniej dopadła ja jedna z najpowszechniej występujących chorób. Poniżej prezentujemy schorzenia roślin, które pojawiają się najczęściej.
Najczęściej występujące choroby roślin
Pierwszy na liście winowajców odpowiedzialnych za kiepski stan roślin ogrodowych jest mączniak prawdziwy – choroba o podłożu grzybiczym. Objawia się ona białym mączystym nalotem, za który odpowiadają grzyby z rodziny Erysiphale. Można do zaobserwować na wszystkich nadziemnych częściach rośliny. Obecność grzyba hamuje wzrost i rozwój oraz osłabia zarażony okaz. Niekiedy nie jest on w stanie przetrwać zimy. Grzyb atakuje wiele gatunków: róże, rododendrony, krzewy, rośliny zielone i kwitnące. Chętnie sadzone róże mogą stracić cały swój urok, gdy dopadnie je grzyb wywołujący czarną plamistość róż. Choroba ta objawia się czarnymi plamami na liściach i upośledzeniem wzrostu kwiatu. Porażone róże usychają i tracą liście, a te, które pozostaną na roślinie, rozprzestrzeniają chorobę, dlatego należy się pozbyć wszystkich liści i pędów z plamami. Zaraza ziemniaka wbrew nazwie atakuje nie tylko ziemniaki, ale też pomidory, zarówno pod gołym niebem, jak i osłonami. Początkowo choroba powoduje pojawianie się wodnistych szarozielonych zmian na liściach. Następnie zmiany te brązowieją, a liście usychają. Zaraza ziemniaka bywa mylona z alternariozą, która również jest często występującą chorobą o podłożu grzybiczym. To tylko kilka przykładów. Jak widać, wiele najczęściej występujących chorób roślin wiąże się z grzybami. Dlatego należy stosować skuteczne fungicydy – zarówno leczniczo, jak i profilaktycznie.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana