Na jakich zasadach działają wypożyczalnie samochodów?
Wypożyczalnie samochodów z roku na rok zaczynają się cieszyć w Polsce coraz większą popularnością wśród klientów. Dają im bowiem bardzo wiele możliwości. Największą popularnością wypożyczalnie samochodów cieszą się oczywiście w dużych miastach, w miejscowościach turystycznych oraz w okolicach lotnisk i dworców kolejowych. W takich miejscach z usług wypożyczalni korzystają bowiem nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale przede wszystkim bardzo dużo osób przyjezdnych. W naszym artykule przedstawimy Państwu, na jakich zasadach działają wypożyczalnie samochodów i dlaczego tak wiele osób chętnie z nich korzysta.
Kto może skorzystać z usług wypożyczalni samochodów?
Każdy, kto posiada dokument tożsamości oraz aktualne prawo jazdy. Wynajem auta w wypożyczalni jest bardzo prosty. Wystarczy podać niezbędne do wypełnienia formularza dane osobowe oraz ustalić termin wypożyczenia samochodu, dokładny czas, na jaki chcemy go wynająć oraz jego cenę. W trakcie załatwiania niezbędnych formalności pracownik wypożyczalni zapozna nas także z obowiązującym regulaminem oraz przysługującymi nam prawami i obowiązkami w trakcie korzystania z wynajmowanego auta. Zazwyczaj nawet nie trzeba się zgłaszać po samochód do siedziby wypożyczalni, tylko możemy go zamówić na konkretny termin, w konkretne miejsce. Samochód zawsze przy wypożyczaniu jest zatankowany do pełna, i takim też stanie musi zostać potem zwrócony do wypożyczalni.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z wypożyczalni samochodów ECJ RENT: Nasza wypożyczalnia ma swoje placówki przede wszystkim przy największych lotniskach w Polsce. Z racji tego, że naszymi klientami w tych miejscach są osoby, które są świeżo po przylocie, zależy im przede wszystkim na szybkości załatwiania wszystkich formalności związanych z wynajmem, dlatego cała procedura musi być bardzo łatwa, a zamówić interesujący samochód, klient może jeszcze przed wylotem.
4 główne grupy klientów wypożyczalni samochodowych
Z usług wypożyczalni samochodów korzystają przede wszystkim 4 grupy klientów. Pierwszą z nich są mieszkańcy danych miejscowości, którzy dzięki wypożyczalni mogą wynająć potrzebny im samochód na wakacje z rodziną czy do przewiezienia jakichś rzeczy. W takich sytuacjach korzystają zazwyczaj z krótkoterminowego wynajmu samochodów lub z wynajmu średnioterminowego. Niektórzy decydują się jednak także na wynajem długoterminowy, dzięki któremu mają zapewniony samochód na dłuższy okres czasu, natomiast nie muszą jednorazowo wydawać dużej sumy pieniędzy na jego zakup.
Drugą grupą klientów wypożyczalni samochodów są turyści oraz osoby przyjeżdżające do danego miasta w celach służbowych. Zazwyczaj jadąc gdzieś daleko większość osób nie decyduje się na zabranie własnego samochodu, przede wszystkim dlatego, że wiązałoby się to ze zmarnowaniem czasu na dojazd. Dobrym rozwiązaniem jest za to przylot lub przyjazd na miejsce pociągiem, natomiast potem wynajęcie samochodu, żeby wygodnie odwiedzać wszystkie zaplanowane punkty wyjazdu. Ten sektor był w ogóle pierwszym, w jakim zaczęły działać wypożyczalnie aut i dopiero potem branża ta rozwinęła się do obecnego kształtu.
Trzecim istotnym sektorem działalności wypożyczalni samochodów są klienci biznesowi, czyli przede wszystkim firmy, które traktują usługi wynajmu samochodów jako bardzo dobrą alternatywę dla zakupu firmowej floty samochodów w leasingu. Wynajem samochodów dla firmy można bez przeszkód „wrzucić” w koszty prowadzenia działalności, a przy tym właściciele firm nie muszą się martwić o serwisowanie samochodów, ponieważ takie usługi zapewnia im wypożyczalnia.
Ostatnią grupą klientów wypożyczalni aut są tzw. klienci assistance, czyli firmy ubezpieczeniowe, które korzystają z wynajmu samochodów, żeby zapewnić swoim partnerom pojazdy zastępcze. Sektor ten jest bardzo duży. Wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy wypadku jest bowiem bardzo ważnym elementem działalności każdej wypożyczalni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana