Na czym polega świadome odżywianie?
Żyjemy intensywnie, ciągle narzekając, że brakuje nam czasu na wszystko. Jesteśmy stale niewyspani, zapominamy o wielu rzeczach, a przygotowując obiad, sięgamy najczęściej po gotowe półprodukty, z których można coś szybko ugotować. To wszystko nie wpływa dobrze na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Na co zatem powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Co należy zmienić, aby zacząć świadomie się odżywiać?
Odpowiedzialne zakupy
Chodzenie do sklepu będąc głodnym jest bardzo złym pomysłem. Kupujemy wtedy znacznie więcej, niż potrzebujemy, nie zwracając uwagi na skład produktów. Róbmy zakupy po posiłku, kiedy racjonalne wybory przychodzą znacznie łatwiej. Czytajmy dokładnie etykiety – może bowiem okazać się, że chleb, który powinien składać się z zakwasu, mąki i wody, zawiera w sobie szkodliwe dodatki.
Unikajmy pożywienia z dużą ilością cukru, który jest jedną z głównych przyczyn powstawania otyłości. Oprócz tego sprzyja występowaniu cukrzycy, insulinooporności, chorób serca czy układu nerwowego. Szkodliwy jest również nadmiar soli, ponieważ wpływa negatywnie na gospodarkę wodno-mineralną organizmu. Dlatego zamiast gotowych mieszanek przypraw obfitujących w sód, kupujmy świeże zioła, które poprawiają smak potraw oraz mają działanie prozdrowotne. Odstawmy wysoko przetworzone półprodukty takie, jak gotowe sosy w słoikach i saszetkach. Przygotowanie smacznego i sytego posiłku ze świeżych składników jest równie łatwe.
Nie róbmy zapasów słodyczy i różnego rodzaju przekąsek. Specjalista z portalu Poprawianie Odżywiania tłumaczy dlaczego:
Jeśli będziemy wiedzieli, że w domowej spiżarni coś pysznego na nas czeka, prędzej czy później przyjdzie na to ochota. Bardzo trudno będzie oprzeć się pokusie, która jest na wyciągnięcie ręki. Oczywiście nie oznacza to, że sprawienie sobie przyjemności od czasu do czasu jest zupełnie zakazane. Trzeba jednak zachować umiar, w czym świadome zakupy nam w tym pomogą.
Regularne jedzenie do syta
Świadome odżywianie to również uregulowane odczuwanie głodu, apetytu i sytości. Nauczmy swój organizm regularności, tak, aby jeść codziennie o przybliżonych porach. To spowoduje, że będziemy odczuwać głód tylko w czasie zbliżającego się posiłku. W ten sposób oduczymy się podjadania, które dostarcza nadprogramowych kalorii. Jedzmy do syta, ale nie przejadajmy się. Podczas obiadu czy kolacji skupmy się tylko na tym, co konsumujemy – odłóżmy telefon i wyłączmy telewizję, powoli przeżuwajmy. Dzięki temu łatwiej będzie poczuć, kiedy nasz żołądek jest pełen.
Szczegółowe badania stanu zdrowia
Regularne badania są bardzo ważnym czynnikiem w zdrowym odżywianiu. Ich wyniki wskażą na niedobory konkretnych składników odżywczych i witamin, dzięki czemu będziemy wiedzieć, o co warto jeszcze uzupełnić nasze posiłki. Diagnoza chorób dietozależnych, takich, jak np. cukrzyca pozwoli uważnie komponować codzienne menu. Warto też sprawdzić występowanie ewentualnych alergii pokarmowych, które pomogą wykluczyć z diety szkodliwe dla nas składniki.
Wszystko zaczyna się w głowie
Aby wyżej wspomniane wskazówki móc z sukcesem wprowadzić w życie, należy zmienić swoje nastawienie. Świadome odżywianie zaczyna się wtedy, kiedy rozumiemy, że jabłko jest lepsze dla naszego organizmu niż ciastka. Gdy sięgamy po jabłko z przyjemnością i satysfakcją, to znak, że jesteśmy na bardzo dobrej drodze.
Żeby ułatwić sobie ten proces, należy wrócić do kwestii zakupów. Zamiast np. białych bułek często jedzonych na śniadanie, wybierzmy chleb razowy. Trzeba będzie po niego sięgnąć, by zaspokoić głód. Z czasem przyzwyczaimy się do jego smaku, polubimy go, dzięki czemu naturalnie wyeliminujemy białe pieczywo z jadłospisu. Podobnie jest ze słodzeniem kawy lub herbaty – kiedy stopniowo zaczniemy wsypywać do napoju mniej cukru, w końcu się do tego przyzwyczaimy. Musimy być pewni, że to, co i jak jemy, jest dla nas dobre. Bez zaufania do samego siebie i podjętych przez nas decyzji trudno będzie osiągnąć sukces.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana