Składniki aktywne w kosmetykach. Czym właściwie są?
Czytając złożone składy kosmetyków, możemy natrafić na elementy stałe, takie jak baza, emulgatory, substancje zagęszczające czy nawilżające, a także kompozycje zapachowe oraz barwniki. Znajdziemy również substancje zmienne, czyli tak zwane składniki aktywne. Mogą one być pozyskane w sposób naturalny lub zostać wyprodukowane w wyniku syntezy chemicznej.
Jak dowiedzieliśmy się od ekspertów tworzących markę ISSÉIMI: To właśnie składniki aktywne są tymi najbardziej pożądanymi – nadają preparatowi określonych właściwości i podnoszą jego skuteczność w pielęgnacji. Dzięki nim nasza skóra będzie dobrze nawilżona i dotleniona, a przy tym nasycona minerałami oraz witaminami. Substancje te mogą korzystnie wpływać na koloryt, opóźnianie procesów starzenia, jak również aktywizację zdolności odbudowujących skóry. Jeśli zostaną należycie dobrane, staną się skuteczną drogą, prowadzącą do zdrowej i zadbanej cery.
Rodzaje składników aktywnych używanych w kosmetykach
Jak się okazuje, substancje aktywne kosmetyków możemy podzielić na trzy grupy. Do pierwszej z nich zaliczamy te, działające na powierzchni skóry bądź w jej warstwie rogowej. Najczęściej cechują się one właściwościami nawilżającymi oraz ochronnymi. Takim działaniem odznaczają się między innymi ceramidy, lipidy, eksfolianty, masła czy też filtry UV. W drugiej grupie znajdziemy składniki wnikające w głębsze warstwy skóry – możemy wymienić tutaj witaminy, fitohormony oraz retinoidy. Trzeci zaś zbiór stanowią te reagujące na poziomie komórkowym, na przykład antyoksydanty.
Najczęściej występujące substancje czynne
Przyglądając się składom kosmetyków z substancjami aktywnymi dostępnych na rynku, z pewnością nieraz trafimy na te same nazwy. Analizując ofertę wymienionej wcześniej marki, sporządziliśmy listę kilku cechujących się największą popularnością składników aktywnych. Oto one:
Retinol
Czyli pochodna witaminy A. Wzmacnia skórę od wewnątrz, ma zdolność przenikania do jej najgłębszych jej warstw, gdzie pobudza wzrost komórek. Chroni przed wolnymi rodnikami, ma działanie odmładzające i regenerujące, zmniejsza widoczność zmarszczek, dodatkowo opóźniając powstawanie nowych.
Koenzym Q-10
To nic innego jak przeciwutleniacz, który odpowiada głównie za regenerację. Wiemy też, że likwiduje obrzęk i bladość cery, przyspiesza gojenie ran, a nawet pobudza metabolizm. Dodatkowo pomaga w wytwarzaniu elastyny i kolagenu.
Kwas hialuronowy
Kwas ten jest substancją silnie wiążącą wodę w tkance łącznej. Przywraca prawidłowy poziom nawilżenia, wygładza, ujędrnia i odżywia, poza tym wypełnia przestrzenie między włóknami kolagenowymi i skutecznie utrzymuje elastyczność skóry.
Fitohormony
Główną rolą tych hormonów pozyskiwanych z roślin jest przedłużenie młodego wyglądu ciała, głównie poprzez spowalnianie procesów jego starzenia. Co bardzo istotne, doskonale radzą sobie one z wyjątkowo cienką i wysuszoną skórą.
Karotenoidy
Substancje te są bardzo silnymi przeciwutleniaczami, mając zastosowanie głównie w obszarze przeciwstarzeniowym i odmładzającym. Przyczyniają się do wzrostu gęstości skóry, aktywując procesy regeneracji i odnowy uszkodzonego zbyt długą ekspozycją na promieniowanie UV naskórka.
Witaminy i minerały
Wymienione w składach kosmetyków witaminy i minerały są między innymi odpowiedzialne za zwalczanie wolnych rodników. Korzystnie wpływają na kondycję skóry, poprawiając jej zdrowie i ogólny wygląd. Są również niezawodne w walce ze skutkami starzenia się – pozwalają na dłużej zachować jędrność i elastyczność, obniżając jednocześnie podatność na powstawanie przebarwień.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana