Na czym polega analiza spektralna?
Analiza spektralna jest metodą jakościowego i ilościowego pomiaru substancji. Służy do precyzyjnego określania, jaki jest skład próbki dostarczonej do badania. Wystarczy jej niewielka ilość, aby pracownik laboratorium mógł z pomocą spektrometru określić obecność pierwiastków, ich ilość, rodzaj połączeń, a także układ atomów w cząsteczkach. Z uwagi na prostotę, wysoką precyzję oraz niezawodność ta metoda jest wykorzystywana np. w skupach złomu.
Dokładnie określenie składu ilościowego i jakościowego konkretnych materiałów czy opadów dostarczanych do skupu byłoby niemożliwe bez zastosowania zaawansowanych urządzeń. Jednymi z nich są spektrometry iskrowe wykorzystywane do przeprowadzania analizy spektralnej. Odpowiednio pobrana i zabezpieczona próbka (może być nawet niewielka) dostarczona do laboratorium poddawana jest obróbce i ocenie. Ułatwia to m.in. wycenę.
Po co robi się analizę?
Analiza spektralna pozwala określić ilość i jakość substancji, które znajdują się w dostarczonej próbce. Ze względu na wysoką precyzję pomiaru oraz prezentowanie wiarygodnych danych, ma ona zastosowanie np. w laboratoriach czy skupach złomu. Dzięki dostępności zaawansowanych urządzeń pomiarowych jest możliwe określenie stężenia pierwiastków w danej substancji w nieinwazyjny, szybki i dokładny sposób. To sprawia, że dzisiaj analiza spektralna staje się konkurencyjną techniką pomiarową dla wielu innych stosowanych do tej pory. Niewykluczone, że jej popularność w poszczególnych branżach będzie stale rosła.
Wyposażenie laboratoriów przemysłowych
Laboratoria, w których wykonuje się analizę spektralną, muszą być wyposażone w zaawansowany sprzęt umożliwiający pomiary. Spektrometry iskrowe dzielimy na:
- przenośne,
Dodatkowo firma Metimex świadczy usługi związane z analizą stopów metali. Umożliwiają one sortowanie złomu z grup Fe, Ni, Cu, Al.
Spektrometry iskrowe mają wszechstronne możliwości wykonywania pomiarów oraz analiz. Mogą być wykorzystywane również do wykonywania nietypowych zleceń, ponieważ są sprzedawane w zestawach razem z dedykowanymi adapterami do rozmaitych próbek — stałych, roztworów czy litych proszków. Z ich pomocą analiza ilościowa i jakościowa, a także kontrola jakości są utrzymywane na wysokim poziomie, a ryzyko błędu jest całkowicie wyeliminowane.
Ważne jest, aby z szerokiej gamy narzędzi pomiarowych wybrać to, które najlepiej dopasuje się do indywidualnych potrzeb. Niektóre ze spektrometrów iskrowych są w tym celu wyposażone w dodatkowe funkcje analizy pierwiastków takich jak węgiel.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana