Możliwości druku 3D
Technologia druku 3D przeżywa obecnie swój rozkwit, a jednak, choć trudno w to uwierzyć, pierwsze urządzenia do drukowania trójwymiarowego to osiągnięcie lat 80. XX wieku. Prototypowa drukarka 3D to dzieło Amerykanina nazwiskiem Chuck Hull i powstała dokładnie w 1983 roku. Wynalazca zdawał sobie sprawę z tego, że zanim wynalazek trafi do powszechnego użytku, upłynie wiele czasu koniecznego do jej udoskonalania.
Możliwości druku 3D w medycynie
Jednak na pokaz niesamowitych możliwości, jakie otwiera przed nami drukowanie przestrzenne, nie trzeba było długo czekać. W 1996 roku pożytek z wynalazku zrobili chirurdzy z centrum zdrowia Wilford Hall w Teksasie – opowiada nasz rozmówca z przedsiębiorstwa 3D PHOENIX.Lekarze posłużyli się drukarką 3D do stworzenia modelu kości udowej jednej z sióstr syjamskich w procesie przygotowania do rozdzielenia bliźniąt. Dzięki modelowaniu 3D, udało im się ustalić dokładne rozmiary kości, co z kolei pozwoliło na przeprowadzenie operacji w taki sposób, by uratować nogi obu dziewczynek. Był to pierwszy przypadek, który pokazał, jak wielkie możliwości niesie ze sobą wykorzystanie druku 3D w medycynie. We współczesnej medycynie druk przestrzenny służy nie tylko do modelowania. Obecnie drukowanie 3D wykorzystywane jest również do tworzenia rozmaitych protez. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu w biokompatybilnych materiałów, które pozwalają nie tylko na łatwe formowanie przedmiotów, ale także ich zgodność z ludzkim organizmem. W przyszłości planowane jest wykorzystywanie drukarek przestrzennych do wytwarzania kompletnych tkanek i organów, z zastosowaniem żywych komórek w charakterze materiału.
Szybkie prototypowanie z drukarkami 3D
Niesamowita precyzja przedmiotów wykonywanych w technologii druku 3D sprawiają, że jednym z najważniejszych jej zastosowań jest tzw. szybkie prototypowanie. Tworzenie prototypów w ten sposób niesie ze sobą olbrzymie oszczędności, zwłaszcza w porównaniu do tradycyjnych metod. Wydrukowanie nowego wzoru zajmuje zaledwie kilka godzin, co znacznie przyspiesza cykl projektowania i testowania, skracając całość prac nad nowym modelem do zaledwie kilku tygodni. Przykładem może być niemiecka firma Seufeer, zajmująca się produkcją AGD, która dzięki wykorzystaniu szybkiego prototypowania 3D, skróciła czas realizacji nowych projektów o średnio 98%. Jednak druk 3D daje możliwości tworzenia przedmiotów nie tylko na potrzeby medycyny i projektowania. Z wykorzystaniem drukarek przestrzennych tworzy się najróżniejsze elementy z tworzyw sztucznych, znajdujące zastosowanie w niemal wszystkich dziedzinach życia codziennego i przemysłu, od zabawek i przedmiotów codziennego użytku, przez części maszyn, po całe budynki.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana