Metody cięcia materiałów z tworzyw sztucznych
Plastik stosuje się praktycznie w każdej branży. Jego zaletą jest bardzo duża elastyczność i możliwości w zakresie formowania, które jednak w odniesieniu do cięcia czasami nastręczają pewnych trudności. W zależności od rodzaju i grubości materiału można zastosować różne metody cięcia. Dowiedz się, w jaki sposób dokonuje się obróbki tworzyw sztucznych.
Przecinanie plastiku piłami przemysłowymi
Piły przemysłowe to wydajna i najstarsza metoda cięcia tworzyw sztucznych, tuż po dość podstawowych narzędziach, które znamy z przydomowych warsztatów. Do wyboru mamy maszyny stacjonarne i mobilne. To właśnie te pierwsze dominują w profesjonalnych zakładach, zajmujących się cięciem plastiku. Najwydajniejsze są maszyny z elektrycznym lub hydraulicznym posuwem materiału. Te, które mają posuw manualny, sprawdzają się wyłącznie w mniejszych przedsiębiorstwach. Piły wyposażone są w specjalne systemy odciągania wiórów, powstających w czasie przecinania materiału. Ciąć można także przy pomocy popularnych ostatnio frezarek CNC.
Cięcie plastiku metodą wodną
Cięcie tworzyw sztucznych metodą wodną może przebiegać przy pomocy samej wody lub cieczy wymieszanej z odpowiednim ścierniwem. Specjalne dysze wydmuchują wodę pod ogromnym ciśnieniem w kierunku materiału, natomiast ten ulega przecięciu. Ponieważ w czasie obróbki nie stosuje się wysokiej temperatury, brzegi materiału pozostają równe i nie odkształcają się. Przy pomocy tej metody można ciąć większość dostępnych na rynku tworzyw sztucznych, a ponadto praktycznie nie ma ograniczeń związanych z ich rozmiarami czy grubością. Cięcie tworzyw przy pomocy wody jest również bezpieczne dla pracowników, którzy nadzorują cały proces. W czasie obróbki nie wytwarzają się substancje szkodliwe dla ludzi i środowiska.
Laserowe cięcie plastiku
Jak twierdzi producent detali z tworzyw sztucznych CAD-production, który jest ekspertem w zakresie obróbki plastiku oraz innych tworzyw sztucznych cięcie laserowe to najbardziej precyzyjna i gwarantująca największą powtarzalność metoda. Większość przecinarek laserowych działa na zasadzie specjalnych kodów komputerowych i wykonuje prognozę cięcia, dzięki czemu jeszcze przed wykonaniem zadania można poznać efekt końcowy. Wydajność lasera spada, jeżeli do czynienia mamy z grubszymi materiałami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana