Leczenie dyskopatii. Gdzie szukać odpowiedniej pomocy?
Dyskopatia to nieprawidłowość w budowie kręgosłupa, która zalicza się do zwyrodnień. Głównym winowajcą jest tutaj krążek międzykręgowy, zwany dyskiem. Taki element występuje między każdą parą sąsiednich kręgów i odpowiada za ich amortyzację i przenoszenie nacisków, na jakie narażony jest kręgosłup podczas codziennych czynności człowieka. Zmiany zwyrodnieniowe dysków mogą zacząć się w okresie młodości i postępować z biegiem lat.
Jakie są przyczyny dyskopatii?
Zwyrodnienie dysku to przede wszystkim zniszczenia w obrębie pierścienia włóknistego oraz przemieszczenie się jadra miażdżystego. Tak stan rzeczy może zaistnieć zarówno podczas nadmiernego wysiłku, jak i też przy mało ruchliwym, siedzącym trybie życia.
Tak o tym mówi ekspert chiropraktyk z gabinetu Nat-Med: - Krążki międzykręgowe, zwane dyskami, pełnią ważną rolę w budowie kręgosłupa, polegającą na bezustannej amortyzacji. Lubią one ruch i umiarkowany wysiłek fizyczny. Bardzo źle natomiast znoszą nadmierne przeciążenia oraz zupełne unieruchomienie. Wtedy bardzo łatwo o dyskopatię, która jest chorobą cywilizacyjną. Schorzenie to może również być wynikiem urazu.
Jakie są objawy dyskopatii?
Choroba może na początku nie dawać ostrych objawów, dopiero po jakimś czasie, już w warunkach zaawansowanych zwyrodnień, może być odczuwalny uporczywy ból, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Sam ból jest efektem przesuwania się dysków i w konsekwencji nacisków kręgów na poszczególne nerwy. Może mieć on różne natężenie i postać, od kłucia do promieniującego lub ostrego bólu w okolicy zajętych fragmentów kręgosłupa. Niekiedy chory z dyskopatią ma problemy z uniesieniem nogi. Wszystko zależy od siły nacisku i od rodzaju nerwu.
Chory kręgosłup może wpływać też na pracę innych organów. Częstym objawem przy dyskopatii są problemy w okolicy brzucha: niestrawność, zgaga, biegunki, nadkwaśność lub mylne sygnały związane z wypróżnianiem.
Jak można sobie pomóc w przypadku dyskopatii?
Leczenie dyskopatii w większości przypadków polega na czynnościach zachowawczych, do których niepotrzebna jest ingerencja chirurgiczna. Chorzy mogą przyjmować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, jednak podstawą leczenia są odpowiednie czynności rehabilitacyjne. Czasem zaleca się odpowiednie czynności ze strony chiropraktyka wraz z dokładnie dobraną do stanu pacjenta gimnastyką. Odpowiednio przeprowadzone leczenie to dopiero połowa sukcesu. Reszta należy do samego pacjenta, który powinien wprowadzić do swego życia pożyteczne nawyki w postaci większej dawki ruchu i odpowiedniej postawy.
Przypadki, gdy rehabilitacja nie daje dobrych rezultatów, mogą zakończyć się nawet poważną operacją neurochirurgiczną. Jednak dotyczy to wyłącznie sytuacji, gdy choroba jest bardzo zaawansowana.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana