Które części złomowanych pojazdów nadają się do ponownego wykorzystania?
Ponowne wykorzystanie części złomowanych pojazdów to doskonałe rozwiązanie w razie wypadku lub awarii samochodu. Z koniecznością wymiany elementów samochodowych spotyka się większość kierowców. Zakup oryginalnych części jest jednak bardzo kosztownym i niepotrzebnym wydatkiem. Właśnie z myślą o takich sytuacjach właściciele złomowisk aut zaczęli sprzedaż używanych części z samochodów poddanych kasacji. Takie rozwiązanie jest przede wszystkim o wiele tańsze, niż zakup nowych części. Zazwyczaj mogą one także posłużyć kierowcy przez wiele kolejnych lat. Jakie części złomowanych pojazdów można wykorzystać ponownie?
Zalety ponownego wykorzystania części złomowanych pojazdów
Samochód składa się z wielu różnych elementów, które nawet po procesie kasacji nadają się do dalszego wykorzystania i użytku. Warto jednak pamiętać, że nie w każdej sytuacji będzie to możliwe. Zgodnie z obowiązującym prawem nie można montować w innym pojeździe części, których ponowne użycie stwarza niebezpieczeństwo dla ruchu drogowego lub zagraża środowisku. Zalicza się do nich m.in. elementy instalacji gazowej, system pasów bezpieczeństwa i fotele zintegrowane z pasami bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, płyny eksploatacyjne, klocki i szczęki hamulcowe, zabezpieczenia antywłamaniowe.
Proces demontażu pojazdu przebiega ze szczególną dbałością o odzyskanie jak największej ilości części o dobrym stanie technicznym. Części złomowanych pojazdów, które można ponownie wykorzystać to działanie proekologiczne niepowodujące konieczności wykorzystania zasobów naturalnych. Do takich części zalicza się m.in. silniki i elementy silników, lampy, świece, skrzynie biegów, elementy karoserii, alternatory, rozruszniki, opony i felgi, elementy wyposażenia wnętrz.
Bardzo dużo elementów wymontowanych z aut na złomowisku jest praktycznie nowa i nieuszkodzona. Takie części mogą być również łatwiej dostępne niż elementy sprzedawane na rynku pierwotnym. Dotyczy to zwłaszcza starszych marek samochodowych, a czasami także zabytkowych. Niektóre z elementów zamiennych dostępne są wyłącznie w drugim obiegu i nie są już produkowane.
Ponowne używanie części samochodowych przyczynia się również do ochrony środowiska naturalnego. Recykling elementów sprawia, że zmniejsza się ilość zalegających, zbędnych części. Takie rozwiązanie to także zmniejszenie konieczności wyprodukowania nowych elementów, które wymagają zużycia zasobów naturalnych.
Dlaczego ponowne wykorzystanie części ze złomowanych pojazdów to dobre rozwiązanie?
Złomowiska to miejsca, na które trafiają samochody po wypadkach lub nienadające się do dalszej eksploatacji na drogach. Bardzo często okazuje się, że w takich autach znajdują się pojedyncze elementy lub większe podzespoły, które nie uległy zniszczeniu i nadają się do ponownego wykorzystania. Niejednokrotnie są to oryginalne części, które o wiele lepiej sprawdzą się po montażu w innym aucie, niż zakup nowych zamienników. Warto także pamiętać, że używane części samochodowe ze złomowiska zawsze poddawane są procesowi specjalistycznej regeneracji. W rezultacie można mieć pewność, że otrzyma się elementy najlepszej jakości w możliwie najniższej cenie. Wszystkie części przechodzą także dokładne oględziny, które gwarantują bezpieczeństwo i długoletnie użytkowanie.
Jak mówi pracownik firmy Arpol oferującej sprzedaż części samochodowych ze złomowanych aut: Udając się na złomowisko, warto pamiętać, że każde z miejsc różni się od siebie. W wielu z nich osoby muszą same znaleźć interesujący ich element. Profesjonalne złomowiska to miejsca, które oferują wykwalifikowane doradztwo i pomoc w wyborze najlepszej i najbardziej zadbanej części. Warto więc wybierać jedynie profesjonalne złomowiska.
Decydując się na zakup używanych części ze złomowanych aut, należy wybierać jedynie profesjonalne miejsce oferujące takie usługi. Uprawnione Stacje Demontażu Pojazdów, które zatrudniają wykwalifikowanych pracowników to gwarancja udanej transakcji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana