Korzystanie z przyczep w świetle przepisów
Przyczepy samochodowe są jednymi z wygodniejszych i jednocześnie tańszych konstrukcji pozwalających przewozić przedmioty o większych gabarytach. Dla wielu osób są ratunkiem w przypadku transportowania zakupów budowlanych, przeprowadzek czy remontów domu. Coraz większa liczba właścicieli samochodów decyduje się na ich zakup. Jakie przepisy prawne należy spełnić, by móc bezpiecznie i zgodnie z prawem poruszać się nimi po drodze?
Przyczepa a prawo jazdy
W polskim prawie szczegółowo zostały uregulowane kwestie związane z używaniem przyczep podłączonych do samochodów osobowych i nie tylko. Najważniejszą informacją dla zainteresowanych jest fakt, że są one traktowane jako pojazd. Oznacza to, że muszą spełnić wszystkie warunki nakładane na samochód. Co więcej, ich właściciel musi dysponować odpowiednią kategorią prawo jazdy, uzależnioną m.in. od całkowitej masy przyczepy. Specjalista z firmy "Boro" Centrum Dystrybucji Przyczep wyjaśnia, że przy niewielkich modelach o standardowych gabarytach należy uzyskać prawo jazdy kat. B. Jest ono wystarczające dla właścicieli użytkujących lekkie przyczepy o wadze do 750 kg lub powyżej, pod warunkiem, że w zestawie z samochodem ciężar całości nie przekroczy 3,5 t. Im większa przyczepa bądź też laweta, tym jest wymagana wyższa kategoria uprawnienia – ciężkie i duże konstrukcje wymagają kategorii B+E.
Poza prawo jazdy właściciel musi okazać się innymi uprawnieniami, które są uzależnione od wymiarów konstrukcji i oczywiście masy. Jakimi?
Pozostałe dokumenty wymagane prawem
Z uwagi na fakt, iż przyczepa samochodowa bądź laweta są traktowane jako osobny pojazd, muszą być dopuszczone do poruszania się po drodze, tj. mieć niezbędne atesty i homologacje. Należy pamiętać, że tylko zakup takich konstrukcji w sprawdzonym miejscu pozwala zyskać pewność, że ich użytkowanie będzie bezpieczne, ale też komfortowe. Kolejnymi wymaganymi dokumentami dla przyczep samochodowych są:
- ważne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC),
- certyfikat autoryzacyjny,
- dowód rejestracyjny i tablice, potwierdzające zarejestrowanie w urzędzie komunikacji jako osobny pojazd.
Niespełnienie wskazanych powyżej zasad określonych w przepisach o prawie drogowym może zakończyć się nałożeniem na właściciela kary grzywny, zabraniem dowodu rejestracyjnego oraz uniemożliwieniem dalszej jazdy. Wszystkie wskazane informacje warto sprawdzać również w przypadku decydowania się na wynajem przyczepek, gdyż pozwala to uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji podczas rutynowych kontroli drogowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana