Konserwacja i czyszczenie skór w samochodzie
Wnętrze pojazdu narażone jest na różnego rodzaju zabrudzenia, działanie ostrego światła słonecznego lub przetarcia. Stąd często zadawane pytanie, jak czyścić skórę w samochodzie, aby po kilku latach eksploatacji dalej wyglądała olśniewająco?
Charakterystyka skór w samochodzie
Jeszcze kilkanaście lat temu tapicerkę skórzaną utożsamiano z bogactwem, stąd rezerwowana była tylko dla osób zamożnych oraz zajmujących wysokie stanowiska. Uznawana za ogromny luksus, dziś jest nieco powszechniej spotykana, a decyzja o zakupie samochodu ze skórzaną tapicerką, dla większości osób nie stanowi zbyt dużego problemu. Ze skórzanymi fotelami jest jak z wizytowymi pantoflami. Jeśli odpowiednio o nie zadbamy, będą świetnie wyglądać i posłużą nam długimi latami. Prawdziwa skóra jest z natury porowata, dzięki czemu wchłania wilgoć i oddycha, jednak łatwo zbiera się na niej brud oraz drobinki piasku, które powodują wycieranie się zewnętrznej warstwy ochronnej. Brak odpowiedniego czyszczenia skóry w samochodzie może spowodować, że stanie się twarda i co najgorsze – zacznie pękać. Czyszczenie skóry powinno odbywać się regularnie – najlepiej co dwa, trzy miesiące. Dzięki częstej pielęgnacji możemy być pewni że utrzymamy dobry stan skóry, a przez długie lata będzie wyglądać jak nowa. Zanim zdecydujemy się na zakup preparatu do czyszczenia skór, należy zapoznać się z jej rodzajem. Najczęściej w samochodach spotyka się skóry gładkie powierzchniowo zamknięte, które nie chłoną wody. Nakładany na powierzchnię lica, pigment sprawia, że skóry są mocniejsze i mają trwalsze wykończenie. Drugim rodzajem są skóry gładkie otwarte anilinowe i semianilinowe. Skóry są bardzo delikatne i przyjemne w dotyku oraz zachowują się jak skóra człowieka. Zarysowania bądź nieprawidłowości wyglądają jak blizny i przyjmują nieco inny odcień. Nie jesteś pewny jaki rodzaj występuje u Ciebie w samochodzie? Zrób test nanosząc kroplę wody na powierzchnię skóry. Jeśli woda nie wsiąknie w skórę, a powierzchnia nie pociemnieje, jest to skóra gładka powierzchniowo zamknięta, zaś skóra gładka otwarta wchłonie wodę, a jej powierzchnia pociemnieje.
Jak czyścić skórę w samochodzie, tak aby jej nie uszkodzić?
Czyszczenie skóry samochodowej najlepiej rozpocząć od odkurzenia foteli i kanap. To czynność, która zostaje zazwyczaj pomijana przez kierowców, pomimo iż jest bardzo ważna. Dobrze odkurzona tapicerka jest wolna od luźnych zabrudzeń bądź drobin piasku, które są być ostre i mogą mieć właściwości rysujące. Dbanie o wnętrze auta powinno odbywać się jedynie za pomocą specjalnych środków przeznaczonych do czyszczenia skóry. W przeciwnym wypadku możemy trwale uszkodzić materiał lub spowodować trudne do usunięcia przebarwienia. Sam proces czyszczenia skóry w samochodzie nie jest skomplikowany. Po dokładnym odkurzeniu zaleca się wstępne czyszczenie skórzanej tapicerki za pomocą czystej wody, w celu usunięcia kurzu i drobnego osadu z powłoki ochronnej, którą pokryta jest skóra. Po wstępnym przemyciu, można zastosować środki do czyszczenia skóry. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że preparat nakłada się na miękką ściereczkę, najlepiej wykonaną z mikrofibry. Zakończenie pierwszego etapu powierzchniowego czyszczenia skóry, pozwala nam na nieco dogłębniejsze wcieranie preparatu. Ta czynność wymaga uwagi, sprawdź czy preparat na pewno dotarł do wszelkich zakamarków. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której część skóry będzie ładniejsza od pozostałej. Po tym zabiegu należy odczekać godzinę lub dwie zanim wsiądziemy do samochodu. Nie chcemy aby środek został nam na ubraniu, zamiast wchłonąć się w skórę!
Jakich środków użyć?
Należy pamiętać o tym, że im bardziej preparat do czyszczenia skóry ma zasadowy odczyn, tym ma skuteczniejsze i mocniejsze działanie. Jednak jeśli skóra nie jest mocno zabrudzona, lepiej stosować środki o neutralnym pH. Nie zaleca się preparatów mocno zasadowych, ponieważ mogą uszkodzić tapicerkę. Wybrany środek do czyszczenia skóry w samochodzie można często kupić w zestawie wraz ze środkiem konserwującym i odżywiającym skórę, szczotką do mycia lub ściereczką z mikrofibry. Przy samodzielnym kompletowaniu zestawu, warto kupować preparaty od jednego producenta, jeżeli nie chcemy ryzykować, że środki wejdą ze sobą w niepożądaną reakcję. Regularne czyszczenie tapicerki skórzanej oraz konserwacja pozwala na długie cieszenie się eleganckim wyglądem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana