Kiedy kupować młóto browarniane? Kryteria opłacalności
Młóto browarniane cieszy się coraz większą popularnością wśród hodowców bydła – jest ono bardzo cenionym dodatkiem do pasz. Kiedy najbardziej opłaca się kupować młóto?
Czym jest młóto browarniane
Młóto browarniane bardzo długo było produktem dość problematycznym dla jego wytwórców, stanowi ono bowiem odpad z produkcji piwa – powstającą w kadzi filtracyjnej mieszanką z nierozpuszczalnych składników zacieru, między innymi kiełek, łusek oraz drobin słodu. Dopiero całkiem niedawno po przeprowadzeniu analiz składu chemicznego tej masy stwierdzono, że młóto zawiera bardzo duże ilości białka oraz innych składników odżywczych, dzięki czemu idealnie nadaje się jako dodatek do pasz dla bydła oraz trzody chlewnej. Czemu warto rozważyć jego zastosowanie?Istnieje wiele powodów, dla których warto zacząć skarmiać młóto – mówi przedstawiciel firmy Domino – Dla hodowców krów mlecznych z pewnością najważniejszy jest fakt, że dzięki wysokiej zawartości białka młóto pozwala znacznie obniżyć koszt produkcji mleka. Spowodowane jest to tym, że z paszy z dodatkiem młóta powstaje więcej mleka, niż z tej samej objętościowo ilości paszy bez tego dodatku. Poza tym młóta zawiera dużą ilość niezbędnych dla zwierząt mikro- i makroelementów oraz witaminy, a także poprawia smak paszy. Dzięki temu zwierzęta zjadają dokładnie tyle paszy, ile zostanie im podane.
Kiedy kupować młóto?
Istotnym problemem dla hodowców jest kwestia kupna młóta. Kiedy je zakupić, żeby było to jak najbardziej opłacalne? O odpowiedź poprosiliśmy ponownie przedstawicieli firmy Domino, wiodącego na polskim rynku dostawcy młóta browarnianego.Produkcja młóta w Polsce podzielona jest na dwa okresy – wiosenno-letni oraz jesienno-zimowy. Większość, bo aż 70% młóta produkowane jest wiosną oraz latem. To właśnie w tym okresie polecamy zaopatrywać się w młóto. Z jednej strony ze względu na wysoką podaż możemy liczy na wysoką podaż, z drugiej zaś dostępność towaru będzie na tyle duża, że nie będzie problemu z uzyskaniem potrzebnej ilości paszy. W okresie zimowym wielu hodowców może mieć problem z nabyciem młóta – powodem jest nie tylko dużo wyższa cena, ale również tzw. prawo pierwokupu, czyli pierwszeństwo w sprzedaży dla stałych klientów, zazwyczaj dużych hodowli bydła.
Przechowywanie młóta
Świeże młóto zawiera około 70% wody co sprawia, że jest ono produktem o bardzo krótkim czasie przydatności do spożycia – w okresie letnim już po 2-3 dniach pleśnieje i nie nadaje się do podania zwierzętom. Rozwiązaniem jest przygotowanie młóta do przechowania. W tym celu należy je wysuszyć bądź zakisić, np. w rękawach, w pryzmach bądź silosach poziomych. Kiszone młóto może być przechowywane nawet przez kilka miesięcy bez większych strat w właściwościach odżywczych.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana