Z jakich materiałów są wykonywane opakowania biodegradowalne?
Opakowania biodegradowalne składają się w całości lub w znacznym stopniu z organicznych surowców. Można powiedzieć, że powstają one z „bioplastików”, materiałów, które ulegają biodegradacji lub powstają ze źródeł odnawialnych. Opakowania biodegradowalne, a w tym powszechnie wykorzystywane folie coraz częściej zastępują te wykonane z tworzyw sztucznych. Z czego można produkować biodegradowalne opakowania? Sprawdź!
Opakowania biodegradowalne z biopolimerów
Folia biodegradowalna jest produkowana np. z biopolimerów, kukurydzy, trzciny cukrowej, kredy i oleju rzepakowego. Jednym z popularniejszych materiałów biodegradowalnych jest kwas mlekowy, nazywany również PLA, wytwarzany w procesie polimeryzacji. Ten przezroczysty materiał będący biopolimerem swoimi właściwościami przypomina konwencjonalne masowo produkowane tworzywa termoplastyczne. Ponadto może być łatwo przetwarzany na istniejących, stosowanych do tej pory systemach do pakowania. Ten surowiec ma ogromny potencjał, zwłaszcza w przypadku folii, które służą do pakowania produktów na krótki okres lub do produktów formowanych termicznie, takich jak kubki do napojów czy jogurtów, tacki na owoce, warzywa i mięso. Z granulatów kwasu polimlekowego oprócz folii biodegradowalnych produkuje się wypraski, puszki, kubki i butelki.
Ogromną zaletą PLA jest szczególna wszechstronność tego biotworzywa, które może być szybko biodegradowalne lub zachowywać trwałość przez lata. Kolejnymi zaletami są wysoka wytrzymałość, termoplastyczność oraz łatwa obróbka.
Skrobia i jej mieszanki w opakowaniach biodegradowalnych
Z udziałem w rynku wynoszącym około 80 procent, skrobia termoplastyczna jest obecnie najważniejszym i najpowszechniejszym materiałem do produkcji opakowań, a w tym folii biodegradowalnych. Do jej produkcji wykorzystuje się m.in. kukurydzę, pszenicę i ziemniaki, a w Azji tapiokę. Surowa masa jest oczyszczana z produktów ubocznych takich jak proteiny, oleje i włókna i poddawana obróbce. Granulat z mieszanek skrobi wykorzystywany jest do wytwarzania folii biodegradowalnych oraz artykułów formowanych wtryskowo lub powłok na istniejących materiałach. Przykładami są torby na zakupy, kubki do jogurtów lub napojów, doniczki, sztućce, powłoka na pieluchach, papier powlekany i tektura.
Co ciekawe, firmy, takie jak np. produkująca opakowania foliowe Eurosleeve, wykonują nawet nadruki na tworzonych przez siebie opakowaniach biodegradowalnych. Czysta skrobia ma właściwość pochłaniania wilgoci. Można także dodawać do niej naturalne zmiękczacze, aby zmienić właściwości termoplastyczne. Ze skrobi można również wyprodukować wodoodporne tworzywo biodegradowalne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana