Jakie walory odżywcze ma marchew pastewna?
Marchew pastewna to odmiana marchwi siewnej pochodząca od marchwi dzikiej. Jest popularną rośliną pastewną. Jej odmiany różnią się między sobą kształtem, długością, wielkością oraz wybarwieniem korzenia. Pasza z marchwi pastewnej – zarówno z jej korzeni, jak i naci – polecana jest wszystkim hodowcom zwierząt. Wynika to z jej bogatych walorów odżywczych.
Wartościowa roślina pastewna
Marchew pastewna należy do najbardziej zasobnych w składniki odżywcze roślin uprawianych w celach paszowych. Jest przeznaczana głównie do produkcji paszy dla młodych zwierząt. Skarmia się nią także bydło, drób i króliki. Marchew pastewna, której nasiona dostępne są między innymi w sklepie Małopolskiej Hodowli Roślin, zawiera znaczne ilości białka, skrobi oraz cukru. Poza tym jest bogata w związki azotowe oraz witaminy z grup A, B i C. Marchew pastewna jest również zasobna w karotenoidy, będące prekursorami witaminy A, które są odpowiedzialne za charakterystyczną barwę jej korzenia. Najcenniejszym z nich jest dobrze znany beta-karoten – marchew pastewna zawiera go więcej niż marchew uprawiana w warzywniku.
Znaczenie beta-karotenu w żywieniu bydła
Dieta bogata w beta-karoten ma pozytywny wpływ na zdrowie krów. Po pierwsze, oddziałuje w korzystny sposób na zdolności reprodukcyjne bydła. Wpływa na szybszą inwolucję macicy, lepszą owulację oraz znacznie wyższy wskaźnik skuteczności zapłodnień. U krów karmionych paszą o odpowiedniej zawartości beta-karotenu zaobserwowano zmniejszenie przypadków zamieralności zarodków oraz liczby cyst jajnikowych. Ponadto beta-karoten wpływa na regularność rui i odpowiednią długość faz cyklu rozrodczego, niwelując występowanie cichych rui.
Po drugie, beta-karoten wykazuje właściwości antyoksydacyjne. W okresie okołoporodowym u krów mlecznych występuje nasilenie procesów anabolicznych i katabolicznych, które mogą powodować osłabienie organizmu i jego odporności oraz wzmożoną produkcję wolnych rodników. Antyoksydanty, takie jak beta-karoten zawarty w marchwi pastewnej, pomagają bronić organizm przed tymi związkami, co pozwala uchronić krowy przed występowaniem stresu oksydacyjnego. Co więcej, antyoksydanty podawane w postaci pasz przechodzą do produktów wytwarzanych przez zwierzęta, podnosząc wartość odżywczą mięsa i mleka.
Po trzecie, beta-karoten ma działanie immunostymulujące. Wpływa na zwiększoną produkcję limfocytów, monocytów oraz komórek NK (atakują one komórki nowotworowe i komórki zainfekowane wirusami), które odpowiadają za bezpośrednią aktywność immunologiczną. Powoduje także poprawę komunikacji międzykomórkowej, co przekłada się na zwiększoną skuteczność obrony przed chorobami i infekcjami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana