Jakie ulgi składkowe przysługują osobom prowadzącym działalność gospodarczą w okresie pierwszych 5 lat
Na początku 2022 roku weszły w życie nowe przepisy w ramach tzw. Polskiego Ładu, które zmieniły wiele regulacji dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Jednak wciąż będzie można skorzystać z ulgi na start. Przysługuje ona wszystkim osobom prowadzącym swoją pierwszą działalność lub w przypadku, kiedy minęło 5 lat od zamknięcia lub zawieszenia poprzedniej. Z jakich składek zwalnia ta ulga? Podpowiadamy.
Czym jest ulga na start?
Ulgi podatkowe, które obecnie przysługują osobom prowadzącym działalność gospodarczą, to przede wszystkim te na start. Zwalniają one przedsiębiorcę z płacenia składek na rzecz ZUS-u przez 6 miesięcy od momentu rozpoczęcia działalności. Jest to duże ułatwienie, ponieważ w przeciwnym razie już w pierwszym miesiącu funkcjonowania firmy musiałaby opłacać pełny ZUS lub tzw. mały ZUS. Warto wiedzieć, że każdy właściciel działalności, który w Polsce zarejestrował się w CEIDG musi zgłosić się do ZUS-u i opłacać składki.
Z jakich składek zwalnia ulga na start?
Ulga na start zwalnia przedsiębiorcę z następujących składek:
- na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe),
- na fundusz pracy,
- na fundusz solidarnościowy.
Ulga na start nie obejmuje jednak ubezpieczenia zdrowotnego – je trzeba opłacać.
Mały ZUS
Po 6 miesiącach korzystania z ulgi na start przedsiębiorca może płacić mniejsze składki przez kolejny okres dwóch lat ze względu na tzw. mały ZUS. Chęć taką należy zgłosić wcześniej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub w trakcie zakładania firmy w CEIDG zaznaczyć “ZUA” w punkcie 12.2. Istnieje również możliwość załatwienia tej sprawy elektronicznie za pomocą odpowiedniego formularza. Prawo do małego ZUS-u przysługuje wszystkim właścicielom firm, którzy założyli działalność gospodarczą, nawet jeżeli nie korzystali wcześniej z ulgi na start.
Składka zdrowotna a ulgi
Obecnie każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do opłacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jej wysokość uzależniona jest od tego, na jakich zasadach rozlicza się działalność gospodarczą. W przypadku skali podatkowej wynosi ona 9%, a w formie liniowej to 4,9% dochodu wykazanego w poprzednim miesiącu. Jeżeli nie przekracza on poziomu minimalnej płacy, wówczas składka wynosi 270,90 zł. Obliczenie tych wartości, zwłaszcza na początku prowadzenia firmy może być dla niedoświadczonej osoby trudne. Z tego powodu warto skorzystać z usług Biura Podatkowego OMNIBUS, aby mieć pewność, że zostanie ona odpowiednio przeliczona. Profesjonaliści doradzą również w innych kwestiach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana