Zasady udzielania zamówień publicznych na gruncie prawa polskiego
Zamówienia publiczne to odpłatne umowy podpisywane przed podmiot publiczny oraz wykonawcę, które dotyczą towarów lub usług. Postępowania w tej sprawie muszą być przeprowadzane ze szczegółową procedurą oraz przestrzeganiem wszystkich praw zawartych w systemie zamówień. Ponadto określone zasady dotyczą nie tylko działań zamawiających, ale również wykonawców. Jakie są zasady udzielania zamówień publicznych? Wyjaśniamy.
Zasada równego traktowania i uczciwej konkurencji
Pierwsza zasada równego traktowania wykonawców oznacza, że osoba zamawiająca ustala jednakowe wymagania wobec wszystkich wykonawców. W przeciwnym przypadku można podejrzewać, że zamawiający preferuje jednego z wykonawców. W związku z tym zabronione jest dyskryminowanie podmiotów biorących udział w przetargu.
Zasada uczciwej konkurencji odnosi się do tego, że procedura powinna przebiegać zgodnie z prawem i interesem przedsiębiorcy. Zamawiający powinien zatem odrzucić ofertę zamówienia publicznego wtedy, kiedy jej złożenie w rozumieniu prawa stanowi czyn nieuczciwej konkurencji.
Zasada bezstronności, obiektywizmu, jawności i legalizmu
Postępowanie w toku zamówień publicznych musi być realizowane przez osoby, które są obiektywne, a także bezstronne względem wykonawców oraz ich ofert. Niedopuszczalne jest uczestnictwo osoby, która ma jakiekolwiek powiązania z wykonawcami.
Zasada jawności z kolei wymaga tego, aby wszystkie dokumenty i cała procedura była jawna dla osób zainteresowanych. Dostęp do informacji może być ograniczony tylko w określonych przypadkach.
Jeśli chodzi o zasadę legalizmu, oznacza ona, że do udziału w zamówieniach publicznych uprawnione są wyłącznie osoby wybrane zgodnie z przepisami ustawy. Żaden inny wykonawca nie może przejąć ani ich praw, ani obowiązków.
Zasada pisemności i języka polskiego
Nawiązując do powyższej zasady, udzielanie zamówień publicznych musi być wykonane w formie pisemnej, do której wymagany jest własnoręczny podpis lub w przypadku akt elektronicznych, elektroniczny. Dokumentacja przetargowa, której sporządzaniem zajmują się specjaliści z m.in. Kancelarii adwokackiej Mateusz Pieczka w Krakowie, powinna być także prowadzona w języku polskim.
Zasada prymatu trybów podstawowych
Podstawowe tryby udzielania zamówień, takie jak przetarg nieograniczony oraz ograniczony mają pierwszeństwo nad innymi trybami. Przetarg nieograniczony oznacza, że w procesie zamówień udział mogą brać wszyscy zainteresowani wykonawcy. W przetargu ograniczonym natomiast oferty mogą złożyć tylko te osoby, które zostały zaproszone do udziału.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana