Jakie są typowe usterki mechaniczne samochodów?
Każdy właściciel samochodu wie, że usterki mechaniczne mogą przydarzyć się w każdej chwili. Najczęściej występują jednak w tej najmniej odpowiedniej i co gorsza – nie poprzedzają ich żadne objawy sygnalizujące pojawienie się problemu. W zależności od skali problemu jest możliwe bądź nie, uruchomienie samochodu i pokonanie trasy do warsztatu samochodowego. Jakie usterki mechaniczne samochodów zdarzają się najczęściej?
Awaria silnika
Jednym z częstszych i poważniejszych usterek jest awaria silnika. Problem ten może dotyczyć każdego modelu pojazdu – zarówno nowego, jak i starszego, z silnikiem diesla bądź na benzynę. Wśród najczęstszych usterek znajdują się:
- zatarcie tłoka bądź łożyska,
- pęknięcie pierścienia tłokowego,
- awarie elektroniki,
- uszkodzenie głowicy samochodowej.
Usterek, jak i ich przyczyn może być dużo więcej. Chcąc uniknąć ich wystąpienia, należy właściwie dbać o napęd, chociażby poprzez regularną wymianę oleju silnikowego.
Awarie hamulców
Częstym i równie poważnym problemem są awarie hamulców. Jest to bardzo ważny układ w pojeździe – jego nieprawidłowe działanie może stanowić ogromne zagrożenie. – Właściciel powinien nie tylko regularnie sprawdzać poziom płynu hamulcowego, ale też sprawdzać przewody – wyjaśnia ekspert z firmy Auto LUX. Dość często dochodzi również do nadmiernego zużycia klocków hamulcowych – należy pamiętać, że w zależności od stylu jazdy mogą się one szybko zużywać, a to wymaga regularnej kontroli ich stanu.
Uszkodzone opony
Mówiąc o typowych usterkach mechanicznych pojazdów, należy również wspomnieć o uszkodzeniach opon. Zdarzają się one niezwykle często. Ich awaria może wynikać z wielu czynników m.in. niskiej jakości ogumienia, nadmiernego obciążenia czy utrzymywania niewłaściwego poziomu ciśnienia. Chcąc uniknąć problemów w tym zakresie, warto regularnie korzystać z usług wulkanizacyjnych i pilnować m.in. utrzymania prawidłowej geometrii kół. Przed zamontowaniem nowego modelu opon warto również sprawdzić je pod względem wystąpienia wad fabrycznych. W takiej sytuacji konieczne jest ich zareklamowanie u producenta.
Akumulator
Wielu kierowców, zwłaszcza w okresie zimowym, zmaga się również z awariami akumulatora. Jego rozładowanie może być spowodowane nieprawidłowym poziomem elektrolitów, niewłaściwie dopasowanym modelem do potrzeb samochodu, ale też niewłaściwym korzystaniem z samochodu np. pozostawianiem włączonych świateł. Chcąc uniknąć takich sytuacji, warto sprawdzić od czasu do czasu izolację instalacji elektrycznej oraz poziom prądu w akumulatorze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana