Jakie są rodzaje okuć okiennych i które z nich wybrać?
Okucia okienne to integralna część każdego okna – umożliwiają bowiem otwieranie, zamykanie i uchylanie. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że okucia okienne odpowiadają za właściwe umocowanie skrzydła w ramie. Pod pojęciem okuć kryje się mnóstwo różnych zawiasów i elementów, jakie znajdują się w obwodzie okna.
Rodzaje okuć okiennych
Do najbardziej uniwersalnych okuć okiennych należą okucia obwiedniowe, które mogą być stosowane do okien o wadze nieprzekraczającej 150 kg. Okucia obwiedniowe wykorzystywane są do produkcji zarówno okien balkonowych, jak i pionowych z drewna i plastiku. Z kolei do okien uchylno-przesuwnych stosuje się okucia PSK, które mogą być używane do produkcji cięższych i większych okien balkonowych i tarasowych. Okna PSK działają nieco inaczej od standardowych okien – jedno ze skrzydeł drzwi tarasowych jest ruchome i przesuwa się na segment nieruchomy, przez co oszczędza się nieco miejsca w pomieszczeniu.
Do ciężkich i masywnych okien wykorzystuje się okucia HST, czyli system podnoszono-przesuwny. Sposób działania okien HST jest zbliżony do systemu znanego z okuć PSK, z tą różnicą, że ruchome skrzydło cały czas osadzone jest na prowadnicy i przesuwa się na skutek ruchów rolek jezdnych. Cechą charakterystyczną okuć HST jest możliwość licowania progu drzwi z posadzką wewnątrz i na zewnątrz.
Osobną kategorię stanowią okucia antywłamaniowe, które są wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia w postaci zaczepów i rygli blokujących możliwość podważenia okna. Warto wiedzieć, że tego typu okucia dostępne są w trzech klasach bezpieczeństwa.
Nowoczesne okucia okienne
Wybór odpowiedniego okucia jest bardzo ważny, ponieważ przekłada się na późniejszy komfort użytkowania i wygodę mieszkańców. Specjalistą w dziedzinie okien PCV, drewnianych i aluminiowych jest firma Mikołajczyk z Wrocławia, która współpracuje z najlepszymi producentami okuć.
Najnowsze rozwiązanie to okucia do dużych drzwi tarasowych o zerowym progu, czyli wspomniane wcześniej HST. W parze z dbałością o bezpieczeństwo idzie troska o detale, czego efektem jest dążenie do ukrycia elementów napędu czy też części okuć. Okna z montażem z Wrocławia mogą być wyposażone w blokadę ruchu klamki, która nie pozwala na przekręcenie klamki, gdy okno jest otwarte lub w ogranicznik ruchu, czyli system utrzymujący skrzydło przesuwne w jednej pozycji, co chroni przed uszkodzeniem okien na skutek przeciągu. Ciekawą opcją jest także mikrowietrzenie i stopniowy uchył, co pozwala na kontrolowanie dopływu powietrza.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana