Zasady bezpieczeństwa przy użytkowaniu kotłów gazowych
Urządzenia przeznaczone do wytwarzania ciepła i ogrzewania wody wyposażone są w szereg wewnętrznych zabezpieczeń, które wpływają na ich komfortową i długofalową użyteczność. Aby jednak uniknąć zatrucia szkodliwym tlenkiem węgla, warto pamiętać o tym, by używać ich w sposób przezorny i odpowiedzialny. Umiejętność przewidywania płynących z tego rodzaju urządzeń niebezpieczeństw to gwarancja spokoju i zdrowia.
Dlaczego tlenek węgla jest niebezpieczny?
W przypadku tego rodzaju zagrożenia organizm ludzki pozostaje bezradny – tlenek węgla, zwany również czadem, jest bezwonny i niewidoczny. Już jego minimalne stężenie w powietrzu jest szkodliwe, a w konsekwencji także śmiertelne. Wdychanie go prowadzi w pierwszej kolejności do utraty przytomności.
Wśród następnych objawów zatrucia tlenkiem węgla znajdują się mdłości, zawroty głowy i wymioty. Jeśli nie zareaguje się w odpowiedniej chwili, nawet jego niewielkie stężenie w powietrzu może doprowadzić do śmierci. Dzieje się tak, ponieważ tlenek węgla blokuje w komórkach dostęp do tlenu, a następnie samodzielnie wiąże się z hemoglobiną, powodując niedotlenienie organizmu.
Źródłem zagrożenia są piecyki gazowe, a także piece węglowe i kominki. Jeśli w pomieszczeniu nie następuje prawidłowa wymiana powietrza, ciąg w kominie jest słaby, a paliwo nie spala się do końca – istnieje ryzyko ulatniania się tlenku węgla.
Rodzaje zabezpieczeń wewnątrz kotłów gazowych
Dobór odpowiedniego sprzętu to gwarancja bezpieczeństwa i zdrowia. Instalując kotły gazowe we własnym domu, warto zwrócić uwagę na to, aby były wyposażone w zabezpieczenia przeciwpyłowe, dzięki którym gaz nie będzie się ulatniał. W wielu urządzeniach starego typu taka opcja nie jest dostępna, przez co kotły mogą stwarzać zagrożenie dla domowników.
Niezwykle istotne są także tak zwane ograniczniki temperatury bezpieczeństwa. Dzięki nim grzejnik wyłączy się w przypadku przekroczenia temperatury minimalnej, co zmniejsza ryzyko awarii. Ważną rolę odgrywają także termostaty graniczne i zawory bezpieczeństwa odpowiadające za nadzorowanie wysokości ciśnienia i dopuszczalnej temperatury.
W przypadku kotłów z zamkniętą komorą spalania istotne są także presostaty, których zadaniem jest wyłączenie urządzenia w przypadku wykrycia niewłaściwego dopływu powietrza niezbędnego do spalania, uruchamiają się również wtedy, gdy wykryją nieprawidłowe odprowadzanie spalin – dodaje pracownik firmy Borkowski, specjalizującej się w sprzedaży systemów sanitarnych, wodociągowych, a także grzewczych.
Powyższe zabezpieczenia, w połączeniu z odpowiednią dbałością o stan techniczny urządzeń, staną się podstawą do bezpiecznego korzystania z ogrzewania gazowego. Przezorność, dokładność i regularny przegląd kotłów przez fachowców pozwoli na zachowanie przewodów i wewnętrznej wentylacji w doskonałej drożności. Dzięki temu eksploatacja gazowych urządzeń grzewczych będzie całkowicie bezpieczna.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana