Jakie badania powinni przechodzić pracownicy narażeni na promieniowanie jonizujące?
Obowiązujący w Polsce Kodeks pracy wyodrębnia różne grupy zawodowe, których przedstawiciele zmuszeni są pracować w trudnych warunkach, zagrażających ich zdrowiu. Wśród nich wymienia się także wykonywanie obowiązków służbowych w sytuacji stałego narażenia na promieniowanie jonizujące. Zgodnie z prawem reprezentanci takich profesji muszą przechodzić regularnie określone badania lekarskie. Chcesz poznać więcej informacji na ten temat? Koniecznie przeczytaj!
Kto jest szczególnie narażony na promieniowanie jonizujące?
Gwałtowny rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że promieniowanie jonizujące jest szeroko stosowane w różnych sytuacjach. Najczęstszy kontakt z nim mają przedstawiciele zawodów medycznych. Dotyczy to przede wszystkim lekarzy określonych specjalności, takich jak radiologia, pulmonologia, a także radioterapeutów. Na szczegółowe badania pracowników narażonych na promieniowanie jonizujące zazwyczaj wysyła się również medyków aplikujących rad oraz personel medyczny zatrudniony w pracowniach tomografii komputerowej i gabinetach RTG. Podobnie dzieje się również w przypadku techników elektrokardiografii, osób odpowiedzialnych za obsługę defektoskopów przemysłowych oraz pracowników ośrodków nuklearnych. Styczność z promieniowaniem jonizującym nierzadko mają też górnicy pracujący w kopalniach węglowych.
Warto mieć świadomość, że promieniowanie jonizujące oddziałuje negatywnie na stan zdrowia człowieka. U niektórych osób może wywoływać nowotwory rozmaitych organów. Promień jonizujący na ogół niekorzystnie wpływa także na płodność zarówno mężczyzn, jak i kobiet pracujących w określonym zawodzie.
Rodzaje wykonywanych badań
Pracodawcy muszą systematycznie wysyłać na odpowiednie badania osoby, które ze względu na specyfikę wykonywanej profesji mają kontakt z promieniowaniem jonizującym. We wstępnym etapie przeprowadza się badania ogólne, ukierunkowane głównie na diagnozę ewentualnych problemów skórnych. Ponadto pacjenta poddaje się również dokładnym badaniom okulistycznym. Bardzo przydatne w wielu okolicznościach okazuje się także wykonanie morfologii krwi z rozmazem oraz uwzględnieniem analizy płytek krwi. W przypadku badań okresowych szczególną uwagę zwraca się także na oznaczenie poziomu retikulocytów.
Po realizacji wszystkich czynności badawczych lekarz pracujący w takiej placówce, jak Gabinet Medycyny Pracy i Orzecznictwa Lekarskiego FUH KACZMAREK, wystawia stosowne zaświadczenia dotyczące zdolności danej osoby do pracy w trudnych warunkach. W razie potrzeby kieruje również pracownika do dalszych badań.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana