Dlaczego USG to ważne badanie diagnostyczne?
Kompleksowe dbanie o zdrowie wymaga nie tylko właściwego komponowania posiłków czy aktywności fizycznej, ale też regularnego wykonywania badań lekarskich. Są one szczególnie ważne u osób, które podejrzewają u siebie zmiany chorobowe. W diagnostyce wielu schorzeń pomocne są nie tylko badania laboratoryjne, ale też obrazowe. Jednym z ważniejszych jest USG. Czym jest i dlaczego jest tak ważne? Dowiedz się więcej.
Badanie diagnostyczne USG – czym jest?
Każdy dzień to kontakt z bakteriami, wirusami i wieloma czynnikami, które mają negatywny wpływ na organizm. Zbyt duże jego obciążenie może doprowadzić do wystąpienia problemów zdrowotnych. Część z nich jest łatwa w rozpoznaniu, a część wymaga zastosowania poszerzonej diagnostyki. Wiele ma skomplikowany charakter, choć zdarza się, że także ukryty przebieg. W walce z tymi problemami z pomocą przychodzą nowoczesne technologie, w tym badanie ultrasonograficzne, zwane powszechnie USG.
Podczas badania USG przy pomocy specjalistycznego sprzętu są emitowane ultradźwięki pozwalające na medyczne zobrazowanie i badanie tkanek ludzkiego organizmu. Diagnostyka bazuje na aparacie ultrasonograficznym, który za pomocą emitera wysyła fale o określonej częstotliwości. Muszą one być nakierowane na badany ośrodek, dokładnie w obszar wymagający sprawdzenia, by po ich odbiciu, uzyskać obraz tkanek.
Dlaczego USG jest tak ważne?
Istnieje wiele zalet, z jakimi wiąże się wykonanie diagnostyki ultrasonograficznej. Pierwszą z nich jest wysoka precyzja, która pozwala wykryć w narządach nawet niewielkie zmiany, sięgające około 0,1 mm. Co równie kluczowe, jest to bezinwazyjna metoda, która nie tylko nie powoduje skutków ubocznych, ale też nie jest bolesna. Trzecią, równie ważną zaletą jest możliwość szerokiego zastosowania i wykonania badań różnych organów wewnętrznych.
Diagnostyka obrazowa USG jest wykorzystywana w wielu specjalizacjach medycznych – pozwala zobrazować różne obszary organizmu ludzkiego. W otolaryngologii pomaga zdiagnozować choroby uszu, a w gastroenterologii stan trzustki, wątroby czy też nerek.
- Ku zaskoczeniu wielu, rozwiązanie to jest stosowane również przez anestezjologów. Pozwala ono bowiem precyzyjnie określić miejsce wkłucia w przypadku podawania znieczulenia w bardzo unerwionych miejscach – wyjaśnia ekspert z Przychodni specjalistycznej B&M Medyk z Legnicy.
Przykłady zastosowań aparatury ultrasonograficznej w medycynie można wymieniać bez końca. Wszystkie łączy jedno – możliwość uzyskania precyzyjnego obrazu i postawienia dokładnej diagnozy, a tym samym właściwego zaplanowania dalszego postępowania i leczenia. Wszystko to ułatwia utrzymanie należytego poziomu zdrowia bądź szybki powrót do niego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana