Jak zmienił się zachodniopomorski rynek nieruchomosci w dobie COVID-19?
Pandemia koronawirusa wpłynęła na wszystkie gałęzie światowej gospodarki. Niektóre sektory obserwują gwałtowne spadki dochodów, inne trzymają się całkiem dobrze. Czy sprzedaż i kupno działek budowlanych, mieszkań i domów jest w tych czasach trudne? Jak zmienił się zachodniopomorski rynek nieruchomości w dobie COVID-19? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.
Kupno działek w dobie pandemii
Czy wiesz, że zdecydowana część osób poszukująca nieruchomości w zeszłym roku obecnie deklaruje większą chęć zakupu działki budowlanej lub domu? Tegoroczna sytuacja związana z pandemią wielu zmusiła do pozostania w domu – często w niewielkim wynajmowanym mieszkaniu na jednym z blokowisk. Postrzeganie domu zmieniło się i zdecydowana większość deklaruje, że daje większe poczucie swobody, niezależności i bezpieczeństwa. Własny ogród lub ogromny taras to coś, o czym marzy coraz więcej Polaków. Przede wszystkim dlatego, że pozwala to na wypoczynek, relaks, obcowanie z naturą czy organizowanie grilli bez względu na jakiekolwiek obostrzenia rządowe związane z pandemią czy innymi przeciwnościami.
Kupując działkę budowlaną, można przeglądać w wielu interesujących ofertach. Ludzie coraz częściej osiedlają się kilkanaście czy kilkadziesiąt kilometrów od większego miasta. Spowodowane jest to chęcią poszukiwania spokoju, ucieczką od tłumów i zgiełku. Sprzyja temu coraz bardziej rozwinięta infrastruktura i lepsze drogi krajowe oraz wojewódzkie. Znaleźć można działki budowlane w dobrej cenie zlokalizowane w ciekawych miejscach blisko natury. Przykładem są tu nie tylko parcele na Mazurach, w górach czy nad morzem, ale również wsie, jak na przykład działki budowlane w Kobylance. Chociaż od Szczecina dzieli je zaledwie kilkanaście kilometrów, to bardzo blisko jest stąd nad jezioro Miedwie czy do lasu.
Jak wygląda sprzedaż nieruchomości w czasie COVID-19?
Oprócz zmiany zainteresowań potencjalnych inwestorów i wstrzymaniem części inwestycji ogromną różnicę można zauważyć w sposobie sprzedaży i prezentacji nieruchomości w czasie COVID-19. Najważniejsze jest przestrzeganie reżimu sanitarnego, zachowanie bezpiecznej odległości oraz zasłanianie nosa i ust. Niektóre nieruchomości prezentuje się on-line. Kupno działki budowlanej wiąże się z nieco mniejszym ryzykiem niż domu czy mieszkania, ponieważ oglądanie jej na świeżym powietrzu pozwala łatwiej zachować dystans społeczny.
Oprócz trudności z obejrzeniem nieruchomości kolejne komplikacje można napotkać w urzędzie podczas dopełniania wszystkich formalności związanych z zakupem. Wciąż wielu spraw nie można załatwić on-line, a w związku utrzymującym się stanem zagrożenia epidemiologicznego w Polsce część urzędów nie funkcjonuje regularnie. Niektóre instytucje działają w krótszym wymiarze godzin lub tylko w niektóre dni w tygodniu, a do załatwienia większości spraw niezbędne jest wcześniejsze umówienie telefonicznie lub internetowo. Podobnie sytuacja prezentuje się w kancelariach notarialnych.
Zmiany na rynku nieruchomości
Rok 2020 był ogromnym zaskoczeniem na rynku nieruchomości. Wbrew początkowym prognozom ceny nieruchomości pięły się w górę lub utrzymywały się na tym samym poziomie. Dodatkowo zaostrzona polityka kredytowa, a także problemy finansowe wielu rodzin sprawiły, że wiele osób musiało pożegnać się z marzeniami o kupnie własnej nieruchomości.
O zmianach i zaskakujących sytuacjach na rynku nieruchomości rozmawialiśmy z pracownikiem firmy zajmującej się sprzedażą działek budowlanych na Osiedlu Nowy Horyzont pod Szczecinem:
Najbardziej zaskakującym faktem jest to, że już we wrześniu, a więc nieco później niż w połowie roku, padł rekord w ilości rozpoczętych budów w naszym kraju. Ilość nowo stawianych domów jednorodzinnych i wielorodzinnych wzrosła o 21.6 procenta w porównaniu z rokiem poprzednim. W kilkunastu największych miastach odnotowano najwyższe w historii ceny za metr kwadratowy mieszkania, a w samej Warszawie kwota ta przekroczyła 10 tysięcy złotych. Wielu Polaków stwierdziło, że skoro koronawirus ich uziemił.… warto rozpocząć budowę własnego domu! W naszym kraju w tym roku rozpoczęto budowę 9 tysięcy domów, co jest absolutnym bardzo wysoką liczbą. Na przyszły rok Polacy zdążyli uzyskać już prawie 10 tysięcy pozwoleń budowlanych. Całe szczęście pandemia nie oznacza samych złych wieści i budowa domu w 2020 roku kosztowała mniej niż miało to miejsce w roku poprzednim.
Ceny nieruchomości
Ostatni wyraźny spadek cen nieruchomości w Polsce odnotowano w 2009 roku. W kolejnych latach ceny się normowały i ponownie spadły w 2013 roku. Od tamtego czasu obserwuje się wyraźny wzrost ceny za metr kwadratowy mieszkań oraz działek budowlanych. Poniżej prezentujemy średnie ceny działek budowlanych w każdym województwie, wraz z wyszczególnieniem największego miasta.
- Dolnośląskie – 114 zł/m2, Wrocław – 543 zł/m2
- Kujawsko-pomorskie – 86 zł/m2, Bydgoszcz 261 zł/m2
- Lubelskie – 112 zł/m2, Lublin – 317 zł/m2
- Lubuskie – 75 zł/m2, Gorzów Wlkp. 134 zł/m2
- Łódzkie – 97 zł/m2, Łódź – 376 zł/m2
- Małopolskie – 146 zł/m2, Kraków – 599 zł/m2
- Mazowieckie 215 zł/m2, Warszawa 949 zł/m2
- Opolskie – 87 zł/m2, Opole – 189 zł/m2
- Podkarpackie – 82 zł/m2, Rzeszów – 223 zł/m2
- Podlaskie – 114 zł/m2, Białystok – 459 zł/m2
- Pomorskie – 173 zł/m2, Gdańsk – 582 zł/m2
- Śląskie – 132 zł/m2, Katowice – 451 zł/m2
- Świętokrzyskie – 103 zł/m2, Kielce 362 zł/m2
- Warmińsko-mazurskie – 72 zł/m2, Olsztyn – 230 zł/m2
- Wielkopolskie – 130 zł/m2, Poznań – 564 zł/m2
- Zachodniopomorkie – 122 zł/m2, Szczecin – 381 zł/m2
Na pewno nikogo nie dziwi, że najwyższe ceny są w województwie mazowieckim. Bardzo dobrze wypadają natomiast działki budowlane w Szczecinie i okolicach. Jest to bardzo dużym zaskoczeniem, ponieważ lokalizacja ta kusi nie tylko bliskością morza, ale też rozwinięta infrastrukturą i przemysłem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana