Co należy wziąć pod uwagę, projektując układ hydrauliczny?
Układy hydrauliczne działają na zasadzie przekazywania siły za pomocą cieczy pompowanej pod dużym ciśnieniem. Dzięki temu może być wytworzona siła sięgająca nawet kilku tysięcy ton. Jak wygląda i z jakich elementów składa się układ hydrauliczny? Na co warto zwrócić uwagę przy jego projektowaniu?
Czym jest układ hydrauliczny?
Układ hydrauliczny jest konstrukcją, która wykorzystuje ciecz pod ciśnieniem (zazwyczaj olej) do przenoszenia sił. Ich produkcją zajmują profesjonaliści, w tym lider branży RDL Hydraulics, które projektuje systemy hydrauliczne i dobiera ich poszczególne komponenty.
Jak jest zbudowany klasyczny układ hydrauliczny?
Na układ hydrauliczny składają się pompy, odbiorniki, rozdzielacze, elementy sterowania, zawory, zbiornik cieczy, olej hydrauliczny, chłodnica oleju, a także filtry i przewody.
Pompa hydrauliczna może mieć stałą lub zmienną wydajność. Jej główne zadanie polega na wytwarzaniu ciśnienia i podawaniu jego określonej ilości. Odbiorniki mogą występować w postaci siłowników (przekształcają energię strumienia w ruch prostoliniowy) lub silników hydraulicznych (zmieniają energię w ruch obrotowy).
Rozdzielacze odpowiadają za sterowanie przepływem oleju hydraulicznego z pompy do odbiorników.
Układ hydrauliczny może być otwarty lub zamknięty. Przy pierwszej opcji olej z odbiornika najpierw trafia do zbiornika cieczy. W drugim rozwiązaniu olej jest podawany bezpośrednio do pompy.
Przeglądy techniczne układów hydraulicznych
Układ hydrauliczny musi być sprawny i niezawodny. Nawet najmniejsza usterka jednego z elementów może doprowadzić do poważnych problemów, które unieruchomią instalację hydrauliczną w danym urządzeniu. Podczas serwisu należy przeprowadzić szybką, bezbłędną i sprawną diagnostykę. Doświadczeni inżynierzy przeprowadzą kompleksowy serwis napędów i sterowania hydraulicznego, a także modernizację i konserwację elementów układów hydrauliki siłowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana