Jak zgłosić chorego do hospicjum?
W dzisiejszych czasach hospicja odgrywają niebagatelną rolę – to dzięki nim osoby nieuleczalnie chore i umierające cały czas znajdują się pod wysokospecjalistyczną opieką. Wsparcie jest nieocenione, gdyż nad cierpiącymi czuwają empatyczni, doświadczeni ludzie z niezbędnymi umiejętnościami. Nie tylko dbają o stan fizyczny pacjentów, ale także emocjonalny i duchowy. Dlatego właśnie warto dowiedzieć się, jak zgłosić chorego do takiej placówki.
Hospicjum – czym jest?
Hospicjum to specjalna instytucja, która obejmuje opieką osoby nieuleczalnie chore – zazwyczaj kilka tygodni do kilku miesięcy przed śmiercią. Mowa w tym przypadku nie tylko o tych, którzy cierpią na choroby nowotworowe – chociaż faktycznie wielu pacjentów to dotyczy. Hospicjum żyje zgodnie z zasadą akceptacji nieuchronności śmierci i przygotowuje do tego swoich mieszkańców – to bezpieczna przystań.
Jak mówi dr Tomasz Dzierżanowski, specjalista z Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej: Hospicjum dokłada wszelkich starań, by zapewnić jak najlepszą opiekę na ostatnim etapie życia. Dba o sferę fizyczną, emocjonalną i duchową oraz gwarantuje kompleksowe wsparcie pacjentom, a nawet ich bliskim.
Wyspecjalizowany personel stosuje wieloaspektowy program do opieki nad umierającymi – z pełnym zaangażowaniem, zrozumieniem i empatią. Najważniejsze jest podniesienie jakości życia chorych i utrzymanie jej do samego końca.
Hospicja nie stosują terapii, które mają pomóc w wyleczeniu choroby. Pracują zgodnie z zasadą akceptacji śmierci. Tak więc nie są to instytucje, gdzie ma miejsce diagnostyka i leczenie chorób. Są to miejsca, w których dba się o ostatnie chwile cierpiącego – w każdej sferze życia.
Chociaż większość pacjentów stanowią osoby starsze, nie jest to regułą. Dotyczy to także osób młodych – w rzeczywistości chorych w każdym wieku. Chociaż mnóstwo przypadków obejmuje chorych na nowotwory, w hospicjum znajdują się też pacjenci z niektórymi schorzeniami neurologicznymi, pulmonologicznymi i kardiologicznymi.
Jak zgłosić pacjenta do hospicjum?
Do opieki hospicyjnej pacjenci mogą się zgłaszać samodzielnie. Zazwyczaj jednak pośredniczą w tym rodziny, współpracownicy lub pracownicy zakładów opieki zdrowotnej.
Zgłoszenia do hospicjum wymagają wypełnienia pewnych formalności. Potrzebne są takie dokumenty jak dokument tożsamości chorego i skierowanie do hospicjum od dowolnego lekarza ubezpieczenia społecznego, z podaniem kodu i rozpoznania z listy poniżej:
- C00-D48 Nowotwór złośliwy lub nowotwór o niepewnym rozpoznaniu
- B20-B24 Choroba wywołana przez ludzki wirus upośledzenia odporności (HIV)
- G09 Następstwa zapalnych chorób ośrodkowego układu nerwowego
- G10-G13 Układowe zaniki pierwotne zajmujące ośrodkowy układ nerwowy (stwardnienie boczne zanikowe)
- G35 Stwardnienie rozsiane
- I42-I43 Kardiomiopatia
- J96 Niewydolność oddechowa niesklasyfikowana gdzie indziej
- L89 Owrzodzenie odleżynowe (odleżyny III stopnia).
Ponadto bardzo przydają się kserokopie dokumentacji medycznej z ostatniego okresu czy wypisów ze szpitala.
Warto wiedzieć, że chory ma prawo do opieki paliatywnej, niezależnie, czy prowadzone jest nadal leczenie onkologiczne. Domaganie się przez niektóre hospicja dokumentu potwierdzającego, że leczenie przyczynowe choroby podstawowej jest zakończone, jest niezgodne z prawem – należy wówczas powiadomić Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia. Żaden pacjent mierzący się ze zbliżającą się śmiercią nie może być pozbawiony opieki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana