Jak zabezpieczyć firmę przed nieuczciwym kontrahentem?
Podpisując umowę z kontrahentem, przedsiębiorca nastawia się na dobre efekty zysk. Warto jednak pamiętać, że współpraca z nowym podmiotem jest związana z dużym ryzykiem. Na ogół niewiele wiadomo o takim partnerze, a historia jego działalności i relacji z innymi przedsiębiorstwami jest mało znana. Można jednak zmniejszyć takie ryzyko dzięki konkretnym rozwiązaniom. Dowiedz się, jakim!
Sprawdzenie firmy w CEIDG i KRS
Informacje o danym przedsiębiorstwie można sprawdzić w rejestrze CEIDG oraz KRS. Przed podjęciem współpracy warto znaleźć jak najwięcej informacji o wybranym podmiocie. W Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności są publikowane dane takie jak:
imię i nazwisko,
nazwa i adres firmy,
NIP i REGON firmy,
data rozpoczęcia działalności,
data zawieszenia i wznowienia działalności, jeśli miały miejsce,
status przedsiębiorcy – aktywny, zawieszony,
rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej,
dane kontaktowe firmy, jeśli nie zostały one zastrzeżone
dane pełnomocników firmy, jeżeli zostali ustanowieni,
informacje dotyczące upadłości, postępowania naprawczego lub postępowania restrukturyzacyjnego.
Również KRS przechowuje ważne dane o przedsiębiorstwach. Jak wskazują specjaliści Kancelarii Radców Prawnych Mariusz Turek, można tam znaleźć podstawowe informacje, a także dotyczące składu organów reprezentujących spółkę, personalia wspólników i kapitał spółki. Dostępne są też informacje dotyczące otwarcia likwidacji podmiotu, jak również o datach złożenia sprawozdań finansowych.
Inne sposoby na zabezpieczenie się przed nieuczciwym kontrahentem
Cennym źródłem informacji jest BIG. Generowany raport BIG zawierają pozytywne oraz negatywne informacje o zobowiązaniach finansowych podmiotów gospodarczych. Są to m.in. dane wierzyciela, kwoty jego bieżących oraz spłaconych w terminie zobowiązań, a także zaległości. Jeżeli kontrahent nie spłaca swoich zobowiązań i nie reguluje na czas swoich rachunków, informacja o takim stanie będzie umieszczona w BIG.
Dobrym rozwiązaniem może być również skorzystanie z usług radcy prawnego. Wspomoże on przedsiębiorstwo w prowadzeniu działalności i przygotowaniu wszelkich dokumentów, związanych z zawarciem nowej umowy. Wykorzystując swoją wiedzę oraz bogate doświadczenie sprawdzi, czy dokumentacja nie zawiera zapisów o niejasnej interpretacji.
Planując nawiązanie współpracy z nowym kontrahentem, warto skorzystać z wielu różnych sposobów. Dzięki nim ryzyko poniesienia strat z powodu nieuczciwego postępowania kontrahenta zmaleje.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana