Pojemniki siatkowe – sposoby wykorzystania
Zarówno w mało- jak i wielkopowierzchniowych obiektach przemysłowych wykorzystywane są różnego rodzaju pojemniki bądź kontenery do przechowywania i transportu towarów. Niezależnie od tego, czy obiektem jest zakład przemysłowy albo magazyn i centrum logistyczne, produkty są przewożone z jednego miejsca w drugie, na terenie placówki albo między różnymi placówkami. Do transportowania i magazynowania wyrobów często wykorzystywane są pojemniki siatkowe.
Co to są pojemniki siatkowe?
Pojemniki siatkowe przypominają swoją konstrukcją kosze, przy czym od koszy tradycyjnych różni je materiał, z jakiego zostały wykonane, kształt oraz ich przeznaczenie – wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu.
Pojemniki wykonywane są przede wszystkim z metalu, co zapewnia ich trwałość, wytrzymałość na mechaniczne uszkodzenia i chroni przed deformacją konstrukcji. – Różnić je może np. średnica drutu, z którego są wykonane, wielkość oczek siatki oraz sposób zabezpieczenia antykorozyjnego (zastosowanie malowania natryskowego, elektrostatycznego lub cynkowania ogniowego i galwanicznego) – wyjaśnia pracownik Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowo-Usługowego Spójnia.
Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje pojemników siatkowych:
- składane – konstrukcja pojemnika umożliwia jego całkowite złożenie i ponowne rozłożenie; przednia klapa może być otwierana (do połowy lub w całości)
i demontowalna; mogą być z pokrywą lub bez - tradycyjne (gitterbox) – konstrukcja pojemnika nie jest składana; przednia klapa może być otwierana; mogą być z pokrywą lub bez.
Pojemniki siatkowe są wykorzystywane przede wszystkim do:
- transportowania towarów (także transport wewnątrz obiektów przemysłowych);
- magazynowania towarów.
Jakie są sposoby wykorzystania pojemników siatkowych?
Pojemniki siatkowe cechuje wiele zalet i sposobów wykorzystania.
- Umożliwiają lepsze zarządzanie przestrzenią magazynową lub produkcyjną – można układać je piętrowo (jeden pojemnik na drugim) dzięki temu efektywniej gospodaruje się przestrzenią poprzez jej racjonalne (oszczędne) wykorzystanie. Takie wykorzystanie pojemników może zastąpić regały wysokiego składowania.
- Bezpieczne przewożenie towarów (ochrona przed mechanicznymi uszkodzeniami).
- Zapewniają wentylację i dostęp do powietrza towarom, które się w nich przewozi lub składuje (cecha, która jest szczególnie istotna w przypadku wyrobów spożywczych).
- Składana konstrukcja pojemników – umożliwia ich łatwe przechowywanie (zajmują mniej miejsca), gdy nie są używane. Możliwość składania pojemników sprawia również, że są łatwiejsze w transporcie powrotnym (po rozładunku towaru).
- Konstrukcja umożliwia transport wózkami widłowymi i hydraulicznymi.
- Dostępne są w różnych wielkościach i kształtach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana