Jak wykonane są doniczki samonawadniające?
Regularne podlewanie roślin to podstawa ich odpowiedniej pielęgnacji. Niestety, czasami łatwo jest pominąć tę czynność lub jest ona niemożliwa do wykonania, np. podczas wyjazdu. Odpowiednie nawadnianie roślin przestaje być problemem, dzięki specjalnym doniczkom samonawadniającym. Wyjaśniamy, jak działają takie gadżety, z czego są wykonane oraz dlaczego warto się w nie zaopatrzyć.
Zasada działania doniczek samonawadniających
Doniczki samonawadniające na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym od tych tradycyjnych. Ich budowa jest jednak szczególna – mają bowiem swego rodzaju drugie dno, gdzie magazynowana jest woda, którą można uzupełnić za pomocą specjalnego aplikatora. Jak dodaje przedstawiciel firmy Sklep Kwiecisty:
Pobieranie wody przez korzenie możliwe jest za pomocą kanalików wlewowych, a specjalna warstwa separująca zapobiega przelaniu rośliny i dostarcza jej takiej ilości wilgoci, jakiej potrzebuje. Zawartość wody w glebie i w systemie nawadniającym kontroluje się za pomocą wskaźnika poziomu, który pokazuje czy i ile cieczy należy dolać do doniczki.
Wykonanie
Doniczki samonawadniające z reguły produkowane są z mocniejszego tworzywa sztucznego, ze szkła lub z ceramiki. Całość składa się z trzech elementów:
osłonki (naczynia zewnętrznego),
wkładu wewnętrznego,
systemu do nawadniania.
Wkład wewnętrzny to pojemnik, najczęściej wykonywany z plastiku, w którym umieszcza się system nawadniający. Dodatkową zaletą wykorzystania naczynia wewnętrznego jest ograniczenie przestrzeni w środku doniczki, a tym samym – możliwość zaoszczędzenia ziemi. Doniczki samonawadniające przeznaczone są zarówno do domu, jak i do ogrodu oraz na balkon.
Zalety
Do najważniejszych korzyści wynikających ze stosowania doniczek samonawadniających można zaliczyć:
uniwersalność – nadają się do wszystkich rodzajów roślin;
wygodny sposób nawadniania;
zmniejszenie częstotliwości podlewania (uzupełniania systemu samonawadniającego);
ograniczenie zjawiska parowania wody z gleby (nawet do 50%);
dostarczenie wody w odpowiedniej ilości bezpośrednio do korzeni;
brak ryzyka przelania rośliny;
możliwość montażu kółek do doniczki w celu łatwiejszego przenoszenia;
możliwość pozostawienia roślin “bez opieki” podczas dłuższych wyjazdów.
Doniczki samonawadniające to idealny wybór dla osób, które często wyjeżdżają lub zapominają o regularnym podlewaniu roślin. Przydadzą się również początkującym hodowcom, którzy nie mają doświadczenia w pielęgnacji swoich okazów i zdarza im się przelać lub zbytnio przesuszyć kwiaty. Dzięki pojemnikom samonawadniającym nie trzeba się już tym martwić, bowiem roślina w takiej doniczce czerpie dokładnie tyle wody, ile potrzebuje.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana