Jak sporządzić bilans roczny?
Każdemu przedsiębiorcy, nawet temu, który prowadzenie ksiąg rachunkowych zleca profesjonalistom, przyda się podstawowa wiedza o bilansie jako jednym z elementów sprawozdania finansowego, ponieważ odzwierciedla on efekty zarządzania majątkiem firmy. Umiejętne wykorzystanie informacji zawartych w bilansie pozwala na podejmowanie efektywnych decyzji biznesowych.
Bilans zamknięcia, zwany też bilansem rocznym, jest sprawozdaniem z sytuacji finansowej firmy sporządzanym na koniec okresu sprawozdawczego, w tym wypadku na koniec roku obrotowego (kalendarzowego). Z punktu widzenia danej firmy ma wyjątkowe znaczenie, ponieważ jest podstawą oceny funkcjonowania jednostki, rozliczenia należności dla US i dokonania podziału zysku. Bilans zamknięcia jest jednocześnie bilansem otwarcia, z wyjątkiem sytuacji, gdy jest sporządzany w momencie likwidacji firmy lub zmiany jej formy prawnej.Jak prawidłowo sporządzić zestawienie obrotów i sald?
Przed sporządzeniem bilansu rocznego należy sporządzić zestawienie obrotów i sald, które bywa nazywane bilansem próbnym, ponieważ pozwala wychwycić błędy księgowe np. brak podwójnego zapisu. Zgodnie z ustawą o rachunkowości ( Dz.U. 1994 Nr 121 poz. 591. USTAWA z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości) zestawienie to powinno zawierać następujące elementy:- symbole albo nazwy kont (w zależności od metody stosowanej przez dane biuro rachunkowe);
- salda kont zarówno na dzień otwarcia ksiąg rachunkowych,
- obroty za okres sprawozdawczy oraz narastająco od początku roku obrotowego,
- salda na koniec danego okresu sprawozdawczego;
- sumę sald na dzień otwarcia ksiąg rachunkowych,
- sumę obrotów za dany okres sprawozdawczy i narastająco od początku roku obrotowego
- sumę sald na koniec okresu sprawozdawczego dla którego sporządzamy to zestawienie.
Podstawowe zasady sporządzania bilansu rocznego
Bilans roczny sporządza się zgodnie ze znormalizowanym wzorem opublikowanym w załączniku do ustawy o rachunkowości – mówi specjalista z biura rachunkowego „Micash” z Wadowic.Zgodnie z ustawą powinien też spełniać określone wymogi formalne, a te są następujące:
- powinien być sporządzony w języku polskim, a wartości wyrażone w polskiej walucie,
- powinien zawierać wyraźne oznaczenie podmiotu gospodarczego, dla którego sporządzany jest bilans roczny,
- dokładne określenie okresu sprawozdawczego i dnia, w którym sporządzany jest bilans,
- powinien zawierać szczegółowy wykaz aktywów (majątku) i pasywów firmy (źródeł jego finansowania) wraz z określeniem ich wartości,
- zgodnie z zasadą równowagi bilansowej sumy ogólne aktywów i pasywów muszą się równoważyć,
- powinien zawierać podpis osoby odpowiedzialnej za prowadzenie ksiąg i osoby zarządzającej firmą lub jej prokurenta.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana