Jak sporządzić analizę stanu BHP?
Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych dla zdrowia i życia pracowników warunków wykonywania ich obowiązków. Jednym z zadań z tego zakresu jest systematyczny monitoring stanu bezpieczeństwa. Czym jest analiza BHP i co warto o niej wiedzieć?
Analiza stanu BHP - najważniejsze informacje
Pracodawca zobowiązany jest do sporządzania analizy stanu BHP w zakładzie pracy, a wynika to wprost z przepisów zwartych w Kodeksie pracy. Konkretnie mówi o tym artykuł 207 tego Kodeksu, w którym znajdziemy informację, że to właśnie pracodawca odpowiada bezpośrednio za bezpieczeństwo i higienę pracy. Z kolei paragraf drugi Rozporządzenia w sprawie służby BHP prawnie wskazuje sporządzanie analizy stanu BHP w zakładzie. To oznacza, że systematycznie, a przynajmniej jeden raz w roku taka analiza BHP musi być sporządzona – należy wziąć pod uwagę warunki pracy, które zmieniają się w czasie. Analizę taką powinna sporządzić powołana m.in. do tego celu służba BHP, jeśli takowa w danym zakładzie istnieje. Jeśli jednak pracodawca sam wykonuje zadania z zakresu BHP, to na nim bezpośrednio obowiązek sporządzania analizy będzie spoczywał. Warto tutaj podkreślić, że nawet jeśli pracodawca powierza zadania z zakresu BP specjalistom w zakładzie, to odpowiedzialność za realizację tego zadania nadal spoczywa wyłącznie na pracodawcy. Co ciekawe, pracownicy delegowani do tych zadań takiej odpowiedzialności jak pracodawca nie ponoszą.
Jak sporządzić analizę stanu BHP?
Analiza stanu BHP to jeden z najistotniejszych dokumentów, który potwierdza stan realizowania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w danym zakładzie. Analizę sporządza pracownik służby BHP i gotowy dokument przekazuje swojemu pracodawcy. W analizie powinna być dokonana okresowa ocena stanu BHP, a także propozycje działań mających za zadanie zapobiegać wypadkom, zagrożeniom i poprawiać warunki pracy. Ocena musi obiektywna i posiadać dokładny opis stanu, z wyszczególnieniem plusów i minusów organizacji, a także wnioski i zmiany, uwzgledniające zmieniające się przepisy prawne. Sporządzając analizę stanu BHP można skorzystać z zewnętrznej pomocy, jaką oferują firmy zajmujące się BHP, takie jak chociażby BHP Inka. Analiza stanu BHP powinna być sporządzona w formie pisemnej, a przekazanie dokumentu pracodawcy powinno być udokumentowane, aby nie było żadnych wątpliwości co do tego faktu. Przepisy nie podają, jakie konkretnie tematy powinny być zawarte w analizie, jednak pracownik służby BHP znający specyfikę danego zakładu z reguły wie, na jakie elementy powinien zwrócić uwagę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana