Różnice między rozbiórką, a wyburzeniem
Co zrobić ze starym, nieużywanym budynkiem, który zajmuje posesję zdatną pod budowę innego obiektu? Odpowiedź jest oczywista – zburzyć! A może rozebrać...? Choć w mowie potocznej rozbiórka i wyburzenie to synonimy do nazwania tego samego procesu – czyli dekonstrukcji danego obiektu – to w rzeczywiści każdy z nich oznacza nieco inne czynności. Na czym polegają różnice między nimi?
Czym jest rozbiórka?
Prawo budowlane nie precyzuje różnicy między rozbiórką i wyburzeniem, ponieważ obie te czynności mają na celu ten sam cel – a więc likwidację budynku. W związku z tym z punktu widzenia prawa można uznać, że rozbiórka i wyburzenie są tym samym. W praktyce jednak przebieg tych prac wygląda zupełnie inaczej.
Rozbiórka, jak sama nazwa wskazuje, polega na rozebraniu obiektu na pojedyncze elementy – mówi przedstawiciel firmy Nabzdyk – Niegdyś była to jedyna stosowana metoda usuwania budynków, a spowodowane to było brakiem dostępu do współczesnych technik wyburzeniowych. Budynki rozbierało się dosłownie cegła po cegle, poczynając od najwyżej położonych elementów konstrukcji
W dzisiejszych czasach prace rozbiórkowe przeprowadza się przede wszystkim na obiektach stawianych z prefabrykowanych elementów, takich jak hale stalowe. Dzięki takiej procedurze elementy konstrukcyjne mogą być wykorzystane ponownie do postawienia obiektu w innym miejscu. W większości przypadków rozbiórki obiektów z prefabrykatów betonowych nie są przeprowadzane – wynika to między z tego, że procedura rozbiórki jest bardzo długa, co czyni ją po prostu nieopłacalną.
Czym jest wyburzenie?
Wykonywane jest przy użyciu ciężkiego sprzętu takiego jak dźwigi i koparki oraz urządzeń typu młoty pneumatyczne, nożyce hydrauliczne. W określonych warunkach korzysta się również z materiałów wybuchowych. Celem wyburzenia budynku jest jego całkowite zniszczenie – powstające w wyniku odpady nie nadają się do ponownego użytku, mogą być co najwyżej poddane recyklingowi. Mimo to wyburzenia są przeprowadzane częściej, niż rozbiórki, ponieważ mogą być przeprowadzane znacznie szybciej, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa dla okolicy. To przekłada się na niższe koszty operacji.
Rozbiórka czy wyburzenie?
Wybór jednej z tych dwóch opcji powinien być podyktowany różnymi względami. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rodzaj obiektu – do obiektów z elementów prefabrykowanych, które łatwo zdemontować odpowiednia będzie rozbiórka, do pozostałych, wyburzenie. Pozostałe czynniki wpływające na podjęcie decyzji to planowany czas na usunięcie budynku oraz przewidywane koszty.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana