Jak radzić sobie z napadami paniki?
Czy zdarzyło ci się kiedyś odczuć nagły lęk, uczucie utraty kontroli czy duszności, które wydawało się być nie do opanowania? Zapewne był to napad paniki. Z takimi objawami boryka się wiele osób w różnym wieku oraz sytuacjach życiowych. Jakie są najczęściej spotykane przyczyny wystąpienia tak silnego lęku? W jaki sposób można sobie z nim poradzić?
Czym są napady paniki?
Napady paniki to intensywne uczucie lęku pojawiające się nagle i bez ostrzeżenia, utrzymujące się przez krótki czas i osiągające szczyt w ciągu kilku minut. Są one częścią zaburzenia lękowego i mogą pojawić się zarówno u osób doświadczających innych zaburzeń psychicznych, jak i tych, które nie borykały się wcześniej z tego rodzaju przypadłościami. Napady wywołują różne objawy fizyczne, takie jak ból w klatce piersiowej, uczucie duszności, dreszcze, poty, kołatanie serca, a nawet mdłości. Dla wielu osób doświadczenie tego jest przerażające i może przekształcić się w chroniczny lęk przed kolejnymi napadami.
Sposoby na walkę z napadami paniki
Jednym z rozwiązań stosowanych w walce z napadami paniki jest zdecydowanie się na psychoterapię Gestalt, którą wykorzystuje się m.in. w Gabinecie Psychoterapii w Zawierciu. Ten rodzaj terapii opiera się na założeniu, że każdy człowiek ma wewnętrzną zdolność do samoregulacji i samouzdrawiania oraz że zaburzenia psychiczne mają swoje źródło w niedopasowaniu między jednostką a jej otoczeniem. Koncentruje się ona na uważności, czyli świadomym doświadczaniu chwili obecnej oraz akceptacji siebie i swoich uczuć. Terapeuci stosujący tę metodę mogą pomóc klientom odkryć, jak napady paniki wpływają na ich życie oraz jak radzić sobie z tym problemem poprzez przyjęcie odpowiedzialności za swoje uczucia, myśli i działania.
W trakcie terapii Gestalt osoba zmagająca się z napadami paniki uczy się identyfikować oraz modyfikować swoje reakcje na stresory, co może prowadzić do zmniejszenia częstotliwości i nasilenia objawów paniki. Ważnym elementem pracy w psychoterapii Gestalt jest eksperymentowanie z nowymi strategiami radzenia sobie z napadami paniki. W Zawierciu oraz innych miastach gdy dana osoba odkrywa, jakie sytuacje prowadzą do napadów paniki, terapeuta może sugerować różne techniki, które pomogą zmniejszyć lęk. Ich przykładami mogą być głębokie oddychanie, relaksacja mięśniowa czy medytacja. Poza tym terapeuci często zachęcają do podjęcia aktywności fizycznej mogącej pomóc w redukcji napięcia i stresu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana