Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej?
Rozwód jest trudnym i stresującym przeżyciem, często jednak najlepszym dla obu stron, a także dla małoletnich dzieci małżonków. Zanim jednak do niego dojdzie, konieczne jest rozpatrzenie sprawy przed sądem, który wyda odpowiednią decyzję. Nie zawsze jest ona zgodna z oczekiwaniami. Aby ułatwić sobie przejście przez proces rozwodowy, warto wcześniej dobrze się do niego przygotować.
Pierwszy krok – pewna decyzja
Podjęcie decyzji o rozwodzie to poważny krok, który wymaga dogłębnego przemyślenia. Niekiedy zdarza się, że kolejny „wyskok” drugiej strony czy przedłużający się okres „cichych dni” stają się impulsem do działania i kończą się wniesieniem pozwu. Warto pamiętać, że działanie pod wpływem chwili zawsze niesie za sobą konsekwencje. Kiedy przejdzie złość lub wyjaśni się sytuacja, można żałować pochopnie poczynionych kroków. Dlatego przez złożeniem pozwu o rozwód konieczne jest przemyślenie każdego aspektu, począwszy od przyczyn rozpadu małżeństwa, przez możliwości jego ratowania, po korzyści i straty, jakie ta decyzja przyniesie. Pierwsze dwa argumenty są także ważne dla sądu, dlatego warto przygotować sobie na nie odpowiedzi.
Rozwód z orzeczeniem o winie czy polubowny?
Kolejnym ważnym krokiem, który musisz podjąć, jest decyzja o tym, czy chcesz wnieść pozew z orzeczeniem o winie współmałżonka. Takie rozwiązanie ma swoje dobre i złe strony. Wskazanie winy współmałżonka to szansa na otrzymanie alimentów lub innej formy zadośćuczynienia. Z drugiej strony wymaga od ciebie solidnej argumentacji oraz przedstawienia materiałów dowodowych. Jeśli na przykład jego powodem jest zdrada małżeńska, przydadzą się zdjęcia, zapisy e-maili czy SMS-ów, nagrania filmów, a niekiedy nawet wsparcie prywatnego detektywa. Rozwody polubowne są szybsze, mniej stresujące, ale też rzadko przynoszą dodatkowe korzyści. To rozwiązanie dla osób, które rozstają się w zgodzie i nie roszczą sobie prawa do znacznej części majątku. Z drugiej strony, jeśli decydujesz się na wykazanie winy współmałżonka, przygotowanie do rozwodu obejmie również gromadzenie materiałów, dzięki którym udowodnisz jego zdrady, przemoc fizyczną czy inne naruszenia zasad
Pomoc specjalisty od rozwodów
Aby jak najsprawniej i najmniej boleśnie przejść przez proces rozwodu, warto zapewnić sobie wsparcie profesjonalnego radcy prawnego. W rozwodach specjalizuje się np. Kancelaria Radcy Prawnego Wojciecha J. Chmuraka z siedzibą w Szczecinie. Wybierając usługi prawne, zyskujesz pewność, że twoje starania o rozwiązanie związku małżeńskiego nie spotkają się z przeszkodami proceduralnymi. Prawnik pomoże Ci przygotować odpowiednie pismo i będzie Cię reprezentował przed sądem. Jednocześnie pokieruje Tobą w kwestii przygotowania dokumentów czy dowodów. Jeśli zdecydujesz się na takie wsparcie, obowiązuje Cię całkowita szczerość. Tylko wtedy Twój prawnik przygotuje się do odparcia ewentualnych argumentów drugiej strony. Poinformowanie go o zdradzie, problemach z używkami czy intymnych chorobach ma ogromne znaczenie dla ustalenia strategii procesowej.
Przygotowanie odpowiedzi na pytania sądu
Każda sprawa rozwodowa przed sądem wiąże się z koniecznością rozpatrzenia wszystkich argumentów obu stron. Często, dla wyjaśnienia niuansów lub ważnych kwestii, sędzia zadaje stronom dodatkowe pytania. Warto wcześniej przygotować na nie odpowiedzi. Najczęściej poruszane kwestie to: powód rozpadu małżeństwa, okres zakończenia współżycia seksualnego, uczucia do męża (żony), wspólne zamieszkanie i prowadzenie gospodarstwa, dzieci małżeńskie i pozamałżeńskie, możliwość polubownego rozwiązania problemów. Warto też zadbać o dokumenty, które potwierdzą wysokość dochodu, akt małżeństwa i akty urodzenia dzieci, a także o dokumenty potwierdzające koszty utrzymania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana