Jak przygotować rower do sezonu?
Sprawny i czysty rower to zdecydowanie większa przyjemność z jazdy. Dlatego przed rozpoczęciem sezonu rowerowego nasz jednoślad należy dobrze przygotować. Dzięki temu podczas wycieczek rowerowych nic nas nie zaskoczy, a rower nie będzie wydawał niepokojących dźwięków i będzie łatwo się prowadził. Sprawdź, o czym warto wiedzieć przygotowując rower do sezonu!
Zdecydowanie ułatwimy sobie pracę, jeśli o rower będziemy dbać na bieżąco, a zanim odstawimy go do piwnicy dokładnie wyczyścimy. Pamiętajmy jednak, że nawet brudny i zardzewiały rower można doprowadzić do porządku – samodzielnie lub z pomocą profesjonalnego serwisu rowerowego. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.
Na początku porządne mycie
Rower, który odstawiliśmy jesienią brudny musimy dokładnie umyć. Pamiętajmy, aby nie używać wody pod wysokim ciśnieniem, na przykład popularnej myjki ciśnieniowej. Myjąc rower w ten sposób możemy spowodować, że brud wniknie w uszczelnione miejsca, a tym samym spowoduje ich nieprawidłowe działanie lub nawet uszkodzenie. Myjką z powodzeniem możemy umyć opony, jeśli są mocno zabłocone. Pozostałe elementy roweru dobrze jest myć wilgotną ściereczką, delikatnie polewać wodą z węża ogrodowego lub... prysznica. Mycie roweru w wannie może być utrudnione ze względu na jego wymiary, jeśli jednak mamy wystarczająco dużą wannę możemy spróbować obmyć go z zanieczyszczeń w ten sposób.
Zaschnięty brud polewamy wodą i zostawiamy na około 10 minut, aby zmiękł. Możemy również wykorzystać profesjonalne płyny myjące, na przykład szampon do roweru. Dobrze jest zaopatrzyć się w specjalne szczotki do czyszczenia – nie są drogie, a zdecydowanie ułatwiają sprawę, umożliwiając dotarcie do wszystkich zakamarków. Na przykład szczotka do czyszczenia szprych pozwala na wyczyszczenie kilku naraz. Zdecydowana oszczędność czasu, a szczotki z powodzeniem będą nam służyły przez wiele lat. Ramę po umyciu warto przetrzeć suchą ściereczką, aby nie pozostały na niej zacieki. Jeśli chcemy, aby pięknie błyszczała możemy wykorzystać pastę do polerowania lakieru samochodów. Pamiętajmy, aby w ten sposób czyścić cały rower poza napędem, czyli zębatkami i łańcuchem – to kolejny etap przygotowywania roweru do sezonu.
Czyszczenie, konserwacja i smarowanie napędu
Nieco inaczej przygotowuje się napęd, czyli zębatki oraz łańcuch. Oczywiście należy je wyczyścić, jednak najlepiej za pomocą rozpuszczalników, które pozwolą na usunięcie starych smarów. Na początku warto sprawdzić, czy łańcuch nie jest rozciągnięty – najlepiej wykorzystać do tego niewielkie urządzenie do pomiarów. Być może okaże się, że zamiast czyszczenia potrzebna jest wymiana. Jeśli jednak wszystko jest w porządku możemy przejść do etapu konserwacji. Czyszczenie łańcucha można przeprowadzić na kilka sposobów. Najlepiej po prostu go zdjąć oraz wrzucić do pojemnika wypełnionego rozpuszczalnikiem, na przykład benzyną ekstrakcyjną (lub specjalnie przeznaczonym do tego odtłuszczaczem). Wystarczy plastikowa butelka lub słoik – wrzucamy łańcuch do środka i delikatnie potrząsamy, aż cały brud opadnie na dno, a w razie potrzeby czynność powtarzamy z czystą porcją rozpuszczalnika.
Jeśli nie mamy możliwości zdjęcia łańcucha możemy wykorzystać ściereczkę nasączoną preparatem czyszczącym. Przykładamy ją do łańcucha, a następnie kręcimy pedałami w tył i delikatnie wcieramy. Do czyszczenia sprawdzi się również stara szczoteczka do zębów lub, jak już wspomnieliśmy, profesjonalna szczotka. Najprostszym rozwiązaniem są jednak zestawy do czyszczenia – w specjalnie wyprofilowaną kasetkę wkładamy łańcuch i nalewamy płyn czyszczący. Następnie po prostu kręcimy pedałami. Maszynka z powodzeniem zrobi za nas resztę. Na koniec, niezależnie od tego, w jaki sposób przeprowadziliśmy proces czyszczenia smarujemy łańcuch. Tu już konieczne jest zaopatrzenie się w specjalny smar przeznaczony do łańcuchów, ponieważ żadne inne rozwiązanie go nie zastąpi. Smarujemy oszczędnie, po małej kropli na łączenie ogniw, uważając aby nie dostał się na boczne blaszki oraz aby nie było go za dużo. Smarujemy oczywiście już wyschnięty łańcuch, dlatego po myciu należy chwilę odczekać.
Pozostałe części napędu, czyli zębatki przednie i tylne czyścimy za pomocą szczotki z długim włosiem – aby dokładnie dotrzeć do wszystkich zakamarków pomiędzy kołami zębatymi. Na łańcuchu i napędzie zbiera się naprawdę sporo brudu, który utrudnia jazdę, dlatego nie należy pomijać tego etapu. Jeżeli na łańcuchu lub innych elementach pojawiła się rdza konieczne będzie użycie odrdzewiacza lub nawet wymiana danej części.
Sprawdź opony oraz klocki hamulcowe
Na komfort i bezpieczeństwo jazdy niebagatelny wpływ mają opony. Łyse oczywiście trzeba wymienić. Jeśli widoczny jest kompletny flak prawdopodobnie konieczna będzie wymiana dętki. Należy sprawdzić ciśnienie w kołach, a jeśli jest taka konieczność dobrze je napompować. Nie należy pompować kół na oko – najlepiej wykorzystać pompkę z manometrem, a jeśli takiej nie posiadamy udać się na stację benzynową. Na każdej oponie znajduje się zalecane przez producenta ciśnienie. Oczywiście są to wartości od-do, dlatego możemy dobrać odpowiednią wartość, w zależności od naszych upodobań. Pamiętajmy jednak, że zbyt niskie ciśnienie to utrudniona jazda, a także większe zużycie opon oraz narażenie na przebicie dętek.
Oczywiście nie należy zapominać o klockach hamulcowych, jeśli nasz rower jest w nie wyposażony. Kiedy wzór na klockach nie jest widoczny należy je wymienić. Dobrze jest również sprawdzić linki – zardzewiałe lub popękane mogą przerwać się w każdym momencie, a tym samym pozbawić nas możliwości hamowania.
Dokręć wszystkie śruby i ciesz się jazdą
Na koniec dobrze jest sprawdzić, czy w rowerze nie ma luzów, czy kierownica jest prosto, a siodełko znajduje się na odpowiedniej wysokości. Jeśli coś jest nie tak – dokręcamy i regulujemy. Nie każdy z nas poradzi sobie z regulacją przerzutek lub innych, bardziej skomplikowanych elementów. Dlatego, jeśli cokolwiek nas niepokoi skorzystajmy z pomocy profesjonalistów. W Sosnowcu sezonową konserwację roweru przeprowadzimy w sklepie Rowery na Niwce – specjaliści o dużym doświadczeniu z pewnością poradzą sobie z najbardziej skomplikowanym problemem. Dlatego, jeśli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie przygotować rower do sezonu skorzystajmy z usług osób doświadczonych w naprawach oraz konserwacji jednośladów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana