Jak przygotować podłoże do malowania proszkowego?
Malowanie proszkowe jest jedną z najlepszych technik pokrywania elementów wykonanych z różnorodnych materiałów. Za pomocą tej metody można uzyskać klasyczne błyszczące lub matowe, a także cechujące się strukturalną powierzchnią powłoki. Aby jednak malowanie proszkowe przyniosło pożądane rezultaty, wymaga odpowiedniego przygotowania pokrywanego farbą podłoża. O czym więc pamiętać podczas tych prac?
Dlaczego odpowiednie przygotowanie podłoża do malowania proszkowego jest tak ważne?
Znaczenie właściwego przygotowania podłoża do malowania proszkowego wynika z tego, że to właśnie od tych czynności zależeć będzie przyczepność farby proszkowej. Wpływa ono także na trwałość wykonanej metodą proszkową powłoki, a w przypadku elementów metalowych skuteczność ochrony antykorozyjnej, jaką ma ona zapewnić.
Jak przygotować powierzchnię do malowania proszkowego?
To, jak będzie wyglądało przygotowanie powierzchni do malowania proszkowego, powinno przede wszystkim zależeć od jej przeznaczenia. Elementy pokryte farbą proszkową, które mają być użytkowane na zewnątrz, wymagają bowiem o wiele większej staranności podczas ich przygotowywania do malowania.
Bez względu jednak na to, gdzie i jak ma być użytkowana powierzchnia pokryta powłoką proszkową, jej przygotowanie zaraz po myciu można podzielić na dwa etapy.
Oczyszczanie mechaniczne
Pierwszym z nich jest oczyszczanie mechaniczne, które ma na celu pozbyć się zanieczyszczeń z malowanych proszkowo powierzchni takich jak rdza, stare warstwy powłok, a także wyrównać jej wszelkie nierówności.
Obróbka strumieniowo-ścierna nazywana także piaskowaniem na sucho powinna być najlepiej przeprowadzana w specjalnych komorach, którymi dysponują wyspecjalizowane firmy, takie jak lakiernia proszkowa Techni Kor. Dzięki temu przeprowadzana jest ona z użyciem właściwych dla danego materiału ścierniw, pozwalających skutecznie oczyścić powierzchnie.
Czyszczenie chemiczne
Drugim etapem przygotowania podłoża do malowania proszkowego jest natomiast obróbka chemiczna, polegająca na jej odtłuszczaniu oraz odpylaniu za pomocą specjalnych emulsji i odtłuszczaczy.
Może być także wykonywana za pomocą metody fosforanowania dobranej właściwie do rodzaju oczyszczanej powierzchni. W takim przypadku oczyszczanie chemiczne przeprowadzane jest poprzez natryskiwanie lub jeśli jest to możliwe zanurzanie.
Takie przygotowanie podłoża do malowania proszkowego pozwala na pokrycie ich powłoką, która będzie się nie tylko estetycznie prezentować, ale także zachowa swoją trwałość na długi czas.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana