Jak przebiega kremacja zwłok od strony technicznej?
Kremacja zwłok w Polsce jest coraz częściej wybieraną formą pochówku w pełni zgodną z wiarą chrześcijańską. W porównaniu do tradycyjnego pogrzebu cechuje się ona znacznie niższymi kosztami. W związku z tym decydują się na nią nie tylko rodziny, ale również jest ona zgodna z ostatnią wolą zmarłej osoby. Sprawdźmy, jak krok po kroku przebiega proces kremacji zwłok.
Jak wygląda przygotowanie do kremacji zwłok?
Do przeprowadzenia kremacji przede wszystkim konieczne jest dopełnienie wszelkich formalności. Do wybranego zakładu pogrzebowego należy dostarczyć kopię aktu zgonu przygotowaną przez Urząd Stanu Cywilnego, podpisane zlecenie spopielenia zmarłego przez osobę uprawnioną do pochówku oraz oświadczenie, że zmarły przed kremacją został zidentyfikowany i nie posiada on rozrusznika serca.
Przed kremacją zwłok we Wrocławiu wykonywaną przez zakład pogrzebowy Anubis rodzina musi również wybrać trumnę, w której zostaną spopielone zwłoki. Najczęściej są to trumny produkowane z materiałów ekologicznych, takich jak drewno lub tektura bez ozdób metalowych i lakierowanego wykończenia. W zakres obowiązków bliskich wchodzi dodatkowo wybór urny, a w tym jej materiału, wyglądu oraz zdobień, w której po skremowaniu zostaną umieszczone prochy zmarłego.
Jak odbywa się kremacja zwłok?
Przed przystąpieniem do kremacji, ciało przygotowywane jest przez pracowników zakładu pogrzebowego do ostatniego pożegnania. Zanim trafi ono do krematorium, zmarły eksponowany jest w otwartej trumnie, natomiast jego rodzina ma szansę spędzić z nim ostatnie chwile oraz pożegnać się. Następnie zwłoki ubierane są w całun lub inną odzież i umieszczane są w specjalnie przystosowanych do kremacji piecach, znajdujących się na terenie domów pogrzebowych.
Kremacja w zakładzie pogrzebowym Anubis we Wrocławiu odbywa się w przestronnym hallu z sofami i trwa około 2-3 godziny. Co więcej, jeżeli rodzina wyrazi taką chęć, może uczestniczyć w niej do samego końca. Sam proces z kolei polega na spopieleniu ciała oraz trumny pod wpływem wysokiej temperatury, która za pomocą komputera jest na bieżąco kontrolowana przez pracowników zakładu.
Po zakończonej kremacji, ma miejsce proces wychładzania prochów, które następnie umieszczane są w worku opisanym imieniem i nazwiskiem osoby zmarłej. W odpowiednim czasie prochy przenoszone są do wybranej przez rodzinę urny i przeznaczone są do złożenia w grobie lub kolumbarium. Na tym etapie rodzina i bliscy mogą przystąpić do organizacji ostatniego pożegnania i uczczenia pamięci zmarłego pod postacią tradycyjnego pogrzebu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana