Jak powstają wylewki samopoziomujące?
Wylewki samopoziomujące są łatwe w zastosowaniu i nadają się do tworzenia konstrukcji z ogrzewaniem podłogowym. Mogą być nakładane zarówno ręcznie, jak i maszynowo. Poza tym pozwalają na uzyskanie poziomej i gładkiej powierzchni nawet w dużych wnętrzach, bez konieczności stosowania listew prowadzących i ściągania masy łatami. Przeczytaj, w jaki sposób powstają wylewki samopoziomujące.
Zastosowanie wylewek samopoziomujących
Do wylewek samopoziomujących zalicza się wszystkie jastrychy anhydrytowe i cementowe pokłady wyrównujące. Dzięki ich specyficznej konsystencji same się rozpływają i skutecznie zespalają z podłożem. Przeważnie stosuje się je w celu zniwelowania drobnych nierówności lub zrekompensowania niewielkiego spadku. Wylewki samopoziomujące mogą stanowić etap przygotowania podłoża pod położenie płytek, wykładzin PVC, korkowych i dywanowych, a także parkietu czy paneli. Da się je zastosować w pomieszczeniach suchych — pomieszczeniach mieszkalnych, przedpokojach, salonach, biurach itp. Ponadto, przy odpowiednim doborze typu wylewki, można użyć jej także we wnętrzach wilgotnych i narażonych na obciążenia. Wylewki samopoziomujące ze względu na swoją elastyczność wyśmienicie sprawdzają się przy ogrzewaniu podłogowym. Nie pękają, a dzięki płynnej konsystencji — dokładnie pokrywają wszystkie przewody.
Jak układa się wylewki samopoziomujące?
Przeważnie przed rozprowadzeniem wylewki podłoże trzeba oczyścić z brudu i kurzu. Duże ubytki należy najpierw uzupełnić zaprawą cementową. W niektórych przypadkach konieczne staje się zagruntowanie podłoża w celu zmniejszenia jego chłonności i poprawy przyczepności. Wylewki samopoziomujące tworzy się za pomocą elastycznego przewodu poprowadzonego od pompy. Rozprowadzanie przeprowadza się równomiernie i kolistymi ruchami, co pozwala na dobre rozpłynięcie się mieszanki. Po zakończeniu posadzkę odpowietrza się wałkiem kolczastym. Tworzenie takiego podłoża jest szybkie i wygodne, a uzyskana powierzchnia — gładka i idealnie wypoziomowana. Podczas wykonywania prac przez 3 fachowców, np. z PCP Budownictwo, w jeden dzień da się wylać wszystkie posadzki w domu czy w mieszkaniu. Poza tym dalsze działania budowlane mogą być przeprowadzane bardzo szybko, bo już 4 dni po wylaniu podłoża. To z kolei znacznie usprawnia przebieg remontu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana