Czym charakteryzują się złącza Camlock?
Złącza Camlok, a więc te z blokadą krzywkową, są jednymi z najpopularniejszych elementów tego typu o przemysłowym zastosowaniu. Wykorzystuje się je w m.in. branżach spożywczej, chemicznej oraz petrochemicznej. Są wykonywane zgodnie z normami amerykańskimi i europejskimi. Cechuje je prosta budowa oraz obsługa, nie wymagają użycia narzędzi. Ich głównym przeznaczeniem jest przesył cieczy, materiałów sypkich i substancji spożywczych. Poznaj je!
Czym są złącza Camlok?
Złącza Camlok, określane mianem szybkozłączy i złączy rowkowych, są używane głównie do łączenia ze sobą dwóch węży bądź węża z instalacją rur. Znajdują one zastosowanie w niemal każdej branży. Proste w użyciu, dzielą się na męskie i żeńskie, a więc na wtyk oraz gniazdo szybkozłącza. Ich popularność wynika z tego, że są w stanie zastąpić tradycyjne, czasochłonne metody połączeń węży lub rur. Są produkowane ze stopów stali, aluminium, mosiądzu i tworzyw sztucznych spełniających konkretne normy.
System łączenia opiera się w ich przypadku nie na gwintach, które łatwo się brudzą i ulegają uszkodzeniu. Dzięki temu złącza Camlok sprawdzają się w trudnym środowisku, w którym powstaje wiele zabrudzeń. Są więc szczególnie cenne w przypadku pojazdów cysternowych oraz wozów asenizacyjnych. W ich przypadku występuje bowiem częsta zmiana węży. Aby dopasować odpowiedni rozmiar złącza, należy zmierzyć średnicę zewnętrzną wtyku lub średnicę wewnętrzną gniazda szybkozłącza.
Zastosowanie złączy Camlock
Złącza Camlock są wykorzystywane przede wszystkim w produkcji, rolnictwie, przemyśle naftowym, gazowym czy chemicznym. Powszechnie wykorzystywane są jako złącza przeładunkowe, głównie w przemyśle petrochemicznym. Doskonale sprawdzają się w przypadku rur, węży, przewodów oraz pomp. Chętnie korzysta się z nich w przypadku różnych instalacji przemysłowych i wojskowych. Jak podkreślają specjaliści firmy Sur-Flex Group, nie powinny one być używane zastosowaniach z parą wodną bądź sprężonym powietrzem.
Często są stosowane w budownictwie, górnictwie, instalacjach zaopatrujących w paliwa oraz w podłączeniach zbiorników na płyny (woda, mleko). Są niezawodne w podłączeniach zbiorników o różnym przeznaczeniu. Mogą służyć do połączenia węży, np. do pomp niskiego ciśnienia lub gniazd przeładunkowych.
Wygodnym rozwiązaniem są złącza z zakończeniami kołnierzowymi. Sprawiają one, że system szybkozłączy może być wprowadzony do użytku bez konieczności przebudowy danego rurociągu. W niektórych przypadkach stosuje się złącza wysokociśnieniowe, które cechują się specjalnym wykonaniem i ciśnieniem roboczym kilkadziesiąt barów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana