Jak gry planszowe wpływają na rozwój dziecka?
Laptopy, smartfony, tablety… dzieci ogrom czasu poświęcają wirtualnemu światu. Oczywiście jest to potrzebne – Internet uczy, bawi, kształtuje. Dlatego wiele osób zapomniało o pewnej formie rozwoju, znanej już 3500 lat p.n.e. w starożytnym Egipcie. Mowa o grach planszowych. To właśnie one wzbogacają wiedzę, uczą zachowań społecznych, budują kompetencje, umiejętności, wpływają na kreatywność, a na nawet pewność siebie. Co jeszcze dają? Sprawdź!
Gry planszowe – jaki mają wpływ na rozwój dziecka?
Gry planszowe zaczęły być wypierane przez nowoczesne urządzenia elektroniczne, takie jak tablety czy smartfony. Jest to błąd – wiele osób zapomniało, jak ważną rolę odgrywają w rozwoju dziecka. Przede wszystkim są nieograniczonym źródłem wiedzy. Dotykają stref nie tylko matematyki i języka polskiego, ale też geografii, biologii, historii czy innych przedmiotów. Pomagają także utrwalić wcześniej nabyte umiejętności np. poruszanie się po planszy, wymaga odliczania pól czy liczby oczek.
Dobre gry planszowe ułatwiają najmłodszym opanowanie zasad czytania, liczenia czy ortografii. Nie da się ukryć, że skutecznie pobudzają szare komórki do działania. W końcu brak zaangażowania skutkuje przegraną, dlatego dzieci muszą być skupione, skoncentrowane i myśleć jak najbardziej kreatywnie.
Ponadto gry planszowe pobudzają logiczne myślenie, uczą strategicznego planowania, cierpliwości, a co istotne – pokazują, że życie nie polega tylko na zwycięstwach. Akceptacja porażek jest bardzo potrzebna w dzisiejszych czasach. Gry planszowe więc uczą prawdziwego życia – nie tylko wiedzy.
Gry planszowe – doskonały sposób na wzmacnianie więzi
Gry planszowe to nie tylko nauka, ogrom ciekawostek, wiedzy i nabywanie nowych umiejętności. Są one doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Jako że są zazwyczaj przeznaczone dla kilku osób, może w nie grać rodzina, rówieśnicy, kuzynostwo czy znajomi. Jak mówi specjalista z firmy Media Gold, dzięki temu tematów do rozmowy nigdy nie brakuje. Rodzice lepiej poznają swoją pociechę, zacieśniają więzi i wpływają na budowanie jak najlepszych relacji. Tak samo jest w przypadku rówieśników. Dziecko łatwiej wchodzi w interakcje międzyludzkie, nawiązuje pierwsze przyjaźnie, uczy się zdrowej rywalizacji, zwycięstw i porażek. To wszystko wpływa na pewność siebie i przyszłe życie młodego człowieka.
Rozrywka tego typu to doskonała propozycja dla dzieci w różnym wieku, z przeróżnymi typami osobowości – w tym introwertyków i ekstrawertyków – zainteresowaniami i umiejętnościami. Na rynku jest tak ogromny wybór, iż każdy znajdzie właściwą grę dla dziecka. Tak naprawdę nie ma żadnych ograniczeń.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana