Jak działa komora hiperbaryczna?
Słyszałeś o tym, że dodatkowa dawka tlenu może pomóc w walce z różnymi chorobami przewlekłymi? Pomocna może okazać się komora hiperbaryczna. W jaki sposób działa? Czy każdy może z niej skorzystać? Jakie korzyści może mieć dla organizmu? Zachęcamy do przeczytania artykułu, z którego dowiesz się wszystkiego o zabiegu w komorze hiperbarycznej.
Przebieg tlenoterapii
Celem zabiegu w komorze hiperbarycznej jest dostarczenie organizmowi dużej ilości tlenu, który dociera do miejsc wymagających regeneracji. Jest on podawany pod zwiększonym ciśnieniem, dzięki czemu jego transport odbywa się znacznie szybciej niż z normalnie wdychanego powietrza. Dodatkowo zwiększa się jego ilość nie tylko we krwi, ale też w tkankach i płynie rdzeniowo-mózgowym. Tlen aktywuje obumarłe komórki i poprawia kondycję zdrowotną całego organizmu.
Zabieg składa się z trzech etapów- kompresji, w stanie kompresji i dekompresji, trwa około 1,5 godziny. Po przebraniu się w bawełniane ubranie pacjent wchodzi pod okiem specjalisty do specjalnej przeszklonej komory hiperbarycznej. Następuje powolne zwiększenie ciśnienia, pacjent może rozmawiać i widzi się z obsługą. Co więcej, podczas zabiegu można czytać gazety lub książki i całkowicie się zrelaksować. Po zabiegu następuje powolna dekompresja. Cała terapia jest bezinwazyjna i bezbolesna, dzięki czemu osoba jej poddawana nie musi się niczego obawiać.
Korzyści z zabiegu tlenoterapii hiperbarycznej
Działanie tlenoterapii na cały organizm człowieka jest bardzo pozytywne. Korzyści płynące z seansów w komorze hiperbarycznej to:
- uzyskanie odpowiedniego poziomu dotlenienia tkanek i narządów,
- przyspieszenie procesu regeneracji organizmu,
- usprawnienie krążenia kwi,
- wsparcie układu odpornościowego,
- zmniejszenie obrzęków skórnych i tkankowych,
- opóźnienie procesu starzenia,
- wzrost tempa przemiany materii.
Jak dodaje specjalista z gabinetu fizjoterapii Fizjostargard: „tak wiele pozytywnych efektów zabiegu sprawia, że terapię stosuje się także w różnych dziedzinach medycyny, takich jak: reumatologia, onkologia, dermatologia oraz ortopedia. Tlenoterapię zaleca się zarówno osobom młodszym, jak i starszym, a także sportowcom i pacjentom wymagającym rehabilitacji. ”
Komora hiperbaryczna jest także doskonałym rozwiązaniem w leczeniu choroby dekompresyjnej. Powstaje ona w skutek nagłego obniżenia ciśnienia, co powoduje pojawienie się szkodliwych pęcherzyków azotowych w organizmie. W takim przypadku komora hiperbaryczna umożliwia szybkie zmniejszenie się pęcherzyków i pozbycie się ich z organizmu. Dzięki dużej dawce tlenu umożliwia też usunąć toksyny i pomaga walczyć z chronicznymi bólami głowy, a nawet depresją.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana