Jak dopasować system sygnalizacji pożaru do budynku?
Zagrożenia związane z pojawieniem się ognia powinny być możliwie szybko identyfikowane, ponieważ błyskawiczne rozpoczęcie akcji ewakuacyjnej i gaśniczej znacznie podnosi szanse na to, że żadna z osób znajdujących się w budynku nie odniesie obrażeń. Równie istotne będzie bezzwłoczne rozpoczęcie akcji gaśniczej. Żadne z tych zadań nie będzie jednak wykonalne, jeżeli w obiekcie nie zostanie zainstalowany odpowiedni system sygnalizacji pożaru.
Czym jest i z czego składa się SSP?
Bezpieczeństwo pożarowe budynku zależy od wielu czynników, jednak wśród tych, które mają szczególne znaczenie, na uwagę zasługuje zwłaszcza system sygnalizacji pożaru (SSP) nazywany systemem alarmu pożarowego (SAP). Instalacja tego rodzaju składa się z kilku głównych komponentów. Kluczowe znaczenie mają rozmieszczone w budynku czujki, które są odpowiedzialne za wykrywanie wzrostu temperatury oraz pojawienia się w powietrzu gazów pożarowych. Poza nimi niezbędne okażą się uruchamiane ręcznie przyciski pozwalające na wszczęcie alarmu przez osobę, która dostrzeże zagrożenie. Dane z tego rodzaju urządzeń muszą trafiać do centrali systemu pożarowego (CSP), które jest połączona z jednostką straży pożarnej, a także siecią sygnalizatorów dźwiękowo-akustycznych, które po uruchomieniu poinformują użytkowników o konieczności opuszczenia obiektu. SSP może też współpracować ze stałymi urządzeniami gaśniczymi (SUG), a także systemem oddymiania.
Jakie czynniki wpływają na projektowanie SSP?
Projektowanie SSP wymaga uwzględnienia wielu zmiennych związanych z charakterystyką konkretnego obiektu np. wymaganą topografią tworzonej sieci czy rozmieszczeniem poszczególnych czujek w strefach. W zależności od rozległości budynku oraz jego przeznaczenia istnieje możliwość zastosowania rozmaitych wariantów. SSP mogą m.in. wykorzystywać różne rodzaje linii dozorowych – otwartych, pętlowych lub bocznych, zależnie od tego, jak dokładne muszą być informacje o lokalizacji czujki, która spowodowała alarm. Dopasowane do sytuacji mogą być także warianty alarmowania czy rodzaje użytych detektorów. Szczegóły dotyczące SSP i istniejące opcje opisuje norma PN-EN 541:2021 Systemy sygnalizacji pożarowej. Projektowanie SSP oferuje firma INSTALPOŻ z Nowego Targu, specjalizująca się w zabezpieczeniach pożarowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana