Czym jest oświetlenie awaryjne i gdzie znajduje zastosowanie?
Brak zasilania w miejscu publicznym, czy dużym budynku może wywołać panikę, ponieważ jest ciemno, a każdy chce się wydostać do wyjścia. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy dodatkowo ludziom tam przebywającym grozi np. pożar. W takiej sytuacji kluczowe jest oświetlenie awaryjne. Co to dokładnie jest i jak działa? W jakich miejscach i budynkach musi się znaleźć?
Co to jest oświetlenie awaryjne?
Jak sama nazwa wskazuje oświetlenie awaryjne, jest wykorzystywane w przypadku awarii, ale nie tylko. Jest niezwykle ważne nie tylko wtedy, gdy w budynku zabraknie prądu, ale także wtedy, gdy wybuchnie w nim pożar lub grozi nam inne niebezpieczeństwo. Oświetlenie awaryjne, które oferuje np. sklep i hurtownia Droker, to lampy, które mają umożliwić sprawną ewakuację lub jeśli nie jest to konieczne kontynuowanie swoich zadań. Wykorzystuje ono niezależne zasilanie. W momencie wyłączenia oświetlenia podstawowego moduł sterujący włącza tryb awaryjny. Energia, z której czerpie oświetlenie awaryjne została wcześniej skumulowana w akumulatorach.
Gdzie niezbędne jest oświetlenie awaryjne?
Oświetlenie awaryjne musi znaleźć się we wszystkich budynkach użyteczności publicznej. Należą do nich np. muzea, szpitale, centra handlowe, biurowce, hale produkcyjne, czy magazyny. To obowiązkowe wyposażenie także takich miejsc jak kina, teatry, centra konferencyjne, hale sportowe, szkoły czy hotele. Według przepisów takie lampy muszą zostać zamontowane w każdym pomieszczeniu czy budynku, który gromadzi więcej niż 200 osób.
Wymogi dotyczące oświetlenia awaryjnego
Oczywiście, oświetlenie awaryjne musi znaleźć się w wyznaczonych do tego miejscach. Zgodnie z normami dotyczącymi takiego oświetlenia, takie lampy trzeba koniecznie umieścić na korytarzach i klatkach schodowych, aby usprawnić przemieszczanie się do wyjścia i zapewnić bezpieczeństwo. Warto wspomnieć, że do takiego typu oświetlenia, należą także lampy ewakuacyjne, czyli charakterystyczne zielone LED-y z człowiekiem i strzałką, która wskazuje drogę do najbliższego wyjścia. Awaryjne oświetlenie musi być dobrze widoczne, przejść wymagane atesty oraz mieć odpowiednie certyfikaty. Całkowity brak oświetlenia awaryjnego grozi karą, tak samo jak używanie nieprzepisowych lamp tego typu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana