Jak dobrać wkładki do rodzaju płaskostopia?
Płaskostopie może doprowadzić do poważniejszych schorzeń, a nawet uniemożliwić chodzenie. Dlatego warto rozpocząć działania profilaktyczne, nawet jeśli nie odczuwamy żadnych dolegliwości. Rozwiązaniem są wkładki do butów, które dają stopie odpowiednie wsparcie, a także amortyzację podczas chodzenia. Jak dobrać wkładki do rodzaju płaskostopia? Podpowiadamy.
Nieleczone płaskostopie prowadzi do dolegliwości bólowych stóp, łydek, kolan, bioder, a także kręgosłupa. Na podeszwie stopy tworzą się bolesne odciski. Dodatkowo mogą pojawić się deformacje wtórne, na przykład koślawość paluchów lub pojawienie się tak zwanych palców młotkowatych. Płaskostopie może również spowodować stan zapalny, który uniemożliwi chodzenie. Dlatego tak istotne jest dobranie odpowiednich wkładek zapobiegających rozwojowi tej choroby.
Rodzaje płaskostopia
Na początku warto wspomnieć, że istnieją dwa rodzaje płaskostopia. Prawidłowo ukształtowana stopa nie dotyka w całości podłoża – ciężar ciała rozłożony jest na piętę oraz główki pierwszej i piątej kości śródstopia. Tym samym kości stopy ułożone są w łuk. Jeden znajduje się pomiędzy piętą a palcami, drugi zaś pomiędzy dużym i małym palcem. Kiedy obniża się łuk przyśrodkowy mówimy o płaskostopiu podłużnym. Cała stopa dotyka wówczas podłoża. W przypadku płaskostopia poprzecznego obniża się sklepienie poprzeczne, czyli ciężar ciała zostaje przeniesiony również na drugą i trzecią kość śródstopia. Stopa poprzecznie płaska staje się również szersza.
Wkładki na płaskostopie podłużne
Przy płaskostopiu podłużnym występuje również rotacja pięty do wewnątrz. W związku z tym wkładka powinna dawać wsparcie nie tylko łuku podłużnego stopy, ale również stabilizację pięty. Takie właściwości posiadają wkładki FootMate z linii orto: na przykład champion, tau, egina, sampi lub perfect. Amortyzują wstrząsy, podpierają sklepienie podłużne, stabilizują pietę, a tym samym zapobiegają koślawieniu się stóp. Warto wspomnieć, że płaskostopie oraz nieprawidłowe ułożenie pięty może doprowadzić także do koślawienia kolan oraz dolegliwości bólowych bioder oraz kręgosłupa. Dlatego noszenie wkładek jest tak ważne dla zdrowia całego układu kostnego, nie tylko komfortu naszych stóp.
Zamiast pełnych wkładek można również zastosować kliny na płaskostopie podłużne, które wspierają jedynie łuk podłużny stopy. Dzięki temu ciężar ciała rozkłada się bardziej równomiernie. Dodatkowo, w przypadku koślawienia stóp rozwiązaniem mogą być podpiętki na skosy, zalecane w do korekcji ustawienia pięty. To idealne rozwiązanie, jeśli z jakiegoś powodu nie możemy stosować pełnych wkładek.
Wkładki na płaskostopie poprzeczne
Płaskostopie poprzeczne może występować równocześnie z płaskostopiem podłużnym. Wówczas zalecane są wkładki eliminujące jednocześnie obydwie dolegliwości, podpierające zarówno łuk podłużny, jak i przednią część stopy. Ze względu na podwyższone ryzyko powstawania odcisków, nagniotków i modzeli, związane z obciążeniem w okolicy palców zalecane są peloty, które zmieniają rozkład nacisku. Peloty to rodzaj półwkładek, które umieszcza się w przedniej części obuwia lub mocuje bezpośrednio do stóp, za pomocą taśm mocujących. Występują w kilku rodzajach: zarówno jako wkładki pokryte skórą owczą garbowaną roślinnie, doskonale pochłaniającą pot lub jako przezroczyste i niewidoczne osłony żelowe, wykonane z najwyższej jakości silikonu medycznego. Dzięki zastosowaniu miękkich materiałów zwiększa się komfort użytkowania, a ból, pieczenie i kłucie przodostopia zostają zminimalizowane.
Przyczyny płaskostopia
Na koniec warto wspomnieć skąd biorą się dolegliwości stóp. Płaskostopie może być dolegliwością wrodzoną, jednak jest to jeden z rzadszych powodów pojawienia się tej choroby. Zdecydowanie częściej fundujemy ją sobie sami: zbyt ciasnym obuwiem lub butami na wysokim obcasie, siedzącym trybem życia, nadwagą lub otyłością, a także stosowaniem niewłaściwych wkładek. W przypadku dzieci płaskostopiu sprzyjają zbyt ciasne buty lub skarpetki, a także zmuszanie dziecka do chodzenia wtedy, kiedy nie jest na to gotowe i bagatelizowanie pierwszych objawów. Niestety, pewnych czynników nie można wyeliminować – płaskostopie pojawia się bowiem często u kobiet w ciąży, a także u osób, które pracują na stojąco. Na szczęście odpowiednie wkładki do butów mogą zapobiec rozwijaniu się choroby, a także zmniejszyć dolegliwości bólowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana